ÜRETİCİ TARLADAN KAÇIYOR

ÜRETİCİ TARLADAN KAÇIYOR

ÜRETİCİ TARLADAN KAÇIYOR

ÜRETİCİ TARLADAN KAÇIYOR
22 Ekim 2019 - 09:36
Reklam

Saadet Partisi İl Başkanı Ali Demirkıran elektriğe zam üstüne zam yapan hükümetin tarımsal sulamaya ve dolayısıyla üretime büyük darbe vurduğunu söyledi.
Demirkıran, açıklamasında şunları söyledi; Çeltik tarımı suyun içinde yapılan meşakkatli bir üretimdir.  Gerek yeraltından su çıkarırken, gerekse nehirlerden yapılan sulamada çok yoğun olarak elektrik kullanılmaktadır.   Bir yıl içinde elektriğe yapılan zam yüzde 60’ın üzerine çıkmıştır. Bu durum sulama kooperatiflerini ve tüm ürecileri büyük sıkıntıya sokmaktadır.
Tarımsal sulamada kullanılan elektriğin desteklenmesi şarttır. Daha ucuz fiyatla elektrik tüketmek çiftçinin en tabii hakkıdır. Düşük maliyetle pirinç üretmek, dolayısıyla tüketiciye yansıyacaktır. Tarımsal ürünleri ucuza temin etmek tüm tüketicilerin hakkıdır, ihtiyacıdır. Yüksek maliyetler üreticiyi tarladan kaçırır, yerli üretim düşerse ithalata mahkum hale geliriz. 
Ayrıca sulama kooperatiflerinin tükettiği elektik aylık olarak faturalandırılmaktadır. Hasat zamanı gönderilmesi gereken faturalar aynı mesken faturası gibi aylık olarak gönderilmektedir. Ama adı üzerinde sulama kooperatifi. Kooperatif üyesi üreticiler ekiyor, suluyor, biçiyor, satıyor, kooperatife borcunu ödüyor.  Peki, aylık su faturası gelen kooperatif başkanı ne yapıyor? Fatura ödeme zamanı üyelerden para alamıyor. Suyun parasının ödenmesi lazım. Yoksa elektrik kesilecek. Çaresiz bir şekilde bankaya koşuyor ve faizle kredi kullanıyor. Üreticinin sırtına birde faiz yükü biniyor. Oysa sulama kooperatiflerine faturanın hasat zamanı göz önüne alınarak gönderilmesi gerekir. Elektrik dağıtımının özelleştirilmesi hiç bahane edilmesin. Yapmak istenirse bir yol bulunur, ama niyetiniz olursa!
Çiftçi,   Hamzadere Barajı- Çakmak Barajı hayalleri kurdu. Barajlar yapılacak, sulama yapılacak. 2-3 mahsul alacağız. Ama elektriğe bu kadar zam yapılacağını kimse hesap etmedi. Şimdi ayağına kadar gelecek suyun başında dertli,  dertli düşünüyor.  Siz elektriğe yapılan bu zam üstüne zamlarla sulama da yaptırmayacaksınız, üretim de yaptırmayacaksınız. Ama bir şey yapacaksınız, pahalılıktan sulama yapamayan üreticilerin sayısı arttıkça, sulama kooperatiflerinin borcundan dolayı suyu kesildikçe barajları dolduracaksınız!”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...