96 YIL SONRA İLK DERGİ

96 YIL SONRA İLK DERGİ

96 YIL SONRA İLK DERGİ

96 YIL SONRA İLK DERGİ
09 Ekim 2019 - 08:12

YEŞİM DRAMALI
1923 yılında kurulan Edirne Barosu 96 yıl sonra “Edirne Barosu 1923 Dergisi” adında ilk sayısını çıkardı. Edirne kırmızısın kullanıldığı dergi tamamen avukatlar tarafından hazırlandı.
Edirne Barosu tarafından 96 yıl sonra ilk sayısı olan  “Edirne Barosu 1923 Dergisi”, lokal kimlikten çıkartılıp Edirne’ye genel bir vizyon katarak ve okuyucuya keyif katacak ve Edirne kırmızısının her sayfasında hakim olduğu dergi, bundan sonra üç ayda bir okuyucusu ile buluşacak.
Edirne Barosu adına derginin imtiyaz sahibi Baro Başkanı Avukat Alper Pınar; “ Bu derginin baronun bir vizyonu olduğunu düşünüyorum. Seçime girmeden önce yönetim kurulumuzla birlikte,bir seçim bildirgesi hazırlamıştık ve burada baronun bir dergisinin olması gerektiğini,bu dergiyi de çıkaracağımızı taahhüt etmiştik. Bir toplantı gerçekleştirdik ve bir dergi yayın kurulu oluşturduk. Ve meslektaşlarımızı bilgilendirdik kendilerini buyur ettik. Dergi yayın kurulu ile bu dergi üzerine çalışmaya başladık,meslektaşalarımızın bu düşüncelerini yazılarını,hobilerini v.s paylaşabilmeleri için mesaj gönderdik. Aldığımız geri dönüşümlerle belli bir taslak oluştu ve basım aşamasına geçtik.
Bizim için dergimizin bir dergi vasfında olması çok önemliydi. Ve şuan bu dergimiz stantlarda satışa sunulsa yoğun ilgi görebileceğini düşünüyorum.
Bu dergimiz üç ayda bir yayınlanacak. Dergi basılıp hakim, savcı ve meslektaşlarımıza dağıtıldıktan sonra bir farkındalık oluştu.  5 Nisanda da alt yapısını Av. Rıfat Çulha’nın hazırladığı Hakemli dergi konusunda çalışıyoruz. Bununda bir danışma kurulu oluşuyor. İçinde saygın profesörlerin olduğu bir dergi olacak. Akademik anlamda değer görecek makaleler olacak. Buda bütün barolar arasında önemli bir değere sahip olacak.
SÖZ UÇAR YAZI KALIR
Derginin Yayın Koordinatörü Av. Görkem Tan; “ bütün verilerin dijital ortama aktarıldığı bir çağda yaşıyoruz ama yazılı yayınların kıymetini bilen insanlarız esasında. Söz uçar yazı kalır. Dijital ortamlarda olan veriler kısa ömürlüdür, unutulur bir şekilde rafa kaldırılır. Yazılı bir matbaa her zaman arşivliktir iyi bir çalışmadır.  Biz Edirne Barosunda böyle bir çalışmanın olmamasını içerleyerek düşünüyorduk, zaman zaman yapalım istiyorduk. Yıllardık bunun üzerinde fikir telakisinde bulunuyorduk.  Bu sene hayata geçirmesini sağladık, ilk olması da bizi çok heyecanlandırıyor” şeklinde konuştu.
BU DERGİNİN VİZYONU BARO DERGİSİ OLMAKTAN ÇOK ÖTEDİR.
İdea ediyoruz ki bizim dergimiz girdiği her yerde her masada okuyucu bulabilecek diyen Derginin Yayın Koordinatörü Av. Görkem Tan ; “İçerik olarak ta lokal bazlı bir dergi olması istemedik.  Biz dergiyi hayata geçirirken bu olsun istemedik. Öyle bir dergi yapalım ki, onu hem avukatlarımız,hem hakim savcılarımız okusun istedik. Hem de derginin erişebildiği her kurumda kişi eline aldığı zaman keyifle okusun istedik. Lokal kimlikten çıkartıp Edirne’ye genel bir vizyon katmak istedik. Bu derginin vizyonu Baro dergisi olmaktan çok ötedir.Baro dergiciliğinde misyon ve vizyon dar kapsamlıdır. Ancak idea ediyoruz ki bizim dergimiz girdiği her yerde her masada okuyucu bulabilecek. Bir okuyucuya dokunabilecek yoğunlukta ve sıcaklıkta bir dergidir. İçerik olarak diğer sayılarımızda sayfa sayısını artırarak ilerleyeceğiz bu zaten ilk dergimiz. Başkanımız Alper beye yayın kuruluna teşekkür ediyorum” dedi.
96 yıllık bir geçmişi olan bir baro olduklarını söyleyen Derginin Sorumlu Yazı İşleri  Müdürü Avukat Barış Ateş; “ Bizim açımızdan süreklilik ve bağımsızlık önemli. Biz avukatlar olarak bağımsızlık üzerine inşa edilen mesleği yapan kişileriz. Geçmişten gelen bir tarihimiz ve birikimiz de var. Biz bu dergimizle hem mesleki anlamda bağımsızlığımızı hem kurumsallığımızı ortaya koymak istedik. Biz Edirne Barosu olarak 1923 yılında kurulan bir baroyuz. Ve cumhuriyetimizle yaşıt bir baroyuz. Bu yüzden dergimizin imside “Edirne Barosu 1923 Dergisidir” özel olarak tespit ve tayin edilmiş bir dergidir. Biz bunu çok önemsiyoruz. Bu sayımız ilk olması hesabıyla Edirne Barosuna ilk kayıtlı avukat Hayrettin Belge’yi verdik. Şunu anlatmaya çalışıyoruz, biz köklü bir baroyuz tarihsel olarak bir misyonu yerine getirmek durmundayız,geçmişten aldıklarımızı geçmişte olduğu gibi kararlılıkla ve kaliteyle ortaya koyup, bizden sonra gelecek olan meslektaşlarımıza da iyi bir miras bırakabilmek adına hareketlerimizi gerçekleştirdik. Bu temel düşüncelerle yol çıktık”dedi.

Avukat Özge Hazır ise; “Biz sıfırdan bir başlangıç yaptık. Bu başlangıçta çok ileriye gidecek bir başlangıç oldu. Bu derginin içerisinde olan ve bundan sonra olacak her şey organik aslında. Bu derginin  çok ileriye gideceğine inanıyorum ”dedi.
Avukat Hamza Mert Hazır da; “ 5 yıldır avukatlık yapıyorum. Edirne barosu  genç meslektaşlarına kucak açan bir baro. Bu dergide de genç meslektaşlarımıza da yer verdiği göreceksiniz. Bu ekibin içinde olmaktan onurlu ve gururlum” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE’DEKİ YAPILARIN İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
EDİRNE’DEKİ YAPILARIN İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
TURİZMDEN BEKLENTİMİZ YÜKSEK
TURİZMDEN BEKLENTİMİZ YÜKSEK