ARAZİ SAHİPLERİ İFADEYE ÇAĞRILACAK

ARAZİ SAHİPLERİ İFADEYE ÇAĞRILACAK

ARAZİ SAHİPLERİ İFADEYE ÇAĞRILACAK

ARAZİ SAHİPLERİ İFADEYE ÇAĞRILACAK
22 Ağustos 2019 - 04:11

YEŞİM DRAMALI
Edirne’nin Yolüstü Köyü’nde bulunan iğrek ormanlarının talan edilmesinin gün yüzüne çıkmasının ardından Edirne Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri inceleme başlattı. Ormanlık alanda ve şahıslara ait arazilerde bulunan ağaçların kimler tarafından kesildiğinin tespit edilmesi için arazi sahiplerinin ifadeye çağrılacağı ve yasal işlem yapılacağı öğrenildi.
Edirneliler tarafından özellikle yaz aylarında tercih edilen yerler arasına giren Yolüstü köyündeki Şelale’nin yanında bulunan iğrek ormanlarındaki koruma statüsüne alınan dişbudak, karaağaç ve karakavak ağaçlarının kimliği belirsiz kişiler tarafından kesildiğini gazetemizin gün yüzüne çıkarmasının ardından dün ormanda Edirne Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri inceleme başlattı.
Kesilen ağaçların Orman İşletme Müdürlüğüne mi,  şahsa mı ait olduğunun belirlenmesinin ardından ormanlık alanda arazileri bulunan kişilerin Edirne Orman İşletme Müdürlüğüne ifadeye çağrılacağı öğrenilirken, yasal işlem başlatılacağı gelen bilgiler arasında yer aldı.
SORUMSUZLUKTUR, KATLİAMDIR
Kent Konseyi Başkanı Ziya Göker Küçük; “Durum hiç iç açıcı değil. Her ne sebeple olursa olsun ağaç kesiminin bir mantığı olmalıdır. Köy muhtarı başta olmak üzere köylülerin, ilgili yetkililerin haberi olmadan kesilen her ağaç sorumsuzluktur, katliamdır. Bu tür ağaç kesimleri ne yazık ki ülkemizde gündemi meşgul etmektedir. Bunun sebebi de acıdır ama Kazdağları veya Kıyıköy'de yetkililerin izni ile olması veya ağaç kesen kişilerin cezasız kalması, yetkililerin sessizliğidir. Burada ağaçların neden kesildiği umarız yetkililer tarafından açıklanabilecek durumdadır. Haberleri olmadan kesildi ise de her türlü yaptırım uygulanmalıdır. Basında çıkan bu tür haberler yetkili makamlara suç duyurusudur aslında. İlgili makamların harekete geçmesi zorunludur. Çünkü kamu adına görev yapan kamu görevlilerinin soruşturma ve yaptırım güçleri vardır.  Sonucun takipçisi olacağımızı kamu görevlileri bilmelidir.”dedi.
SONUCUN TAKİPÇİSİ OLACAKLAR
TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal ve Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren’de konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EBEVEYNLERE
EBEVEYNLERE "TABLET VE TELEFON" UYARISI
SUİÇMEZ YİNE TEK ADAY
SUİÇMEZ YİNE TEK ADAY