ALTYAPININ GERÇEK YÜZÜ
Şener URFA

Şener URFA

ALTYAPININ GERÇEK YÜZÜ

30 Haziran 2020 - 23:58

Edirne’nin çok uzun yıllardır kanayan yarası olan ve ivedilikle yapılması gerekirken halı altına süpürülen adeta kangren haline gelmiş altyapı çalışmaları, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın kararlığı ve nihayetinde AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ın da desteğiyle İller Bankası’nın kredi vermesiyle 10 Aralık 2019’da Kocasinan Mahallesi’nde başladı ve Edirne’nin en önemli sorununa neşter vuruldu.
 
 
Kentimizin çeşitli bölgelerinde altyapı çalışmaları devam ederken günler süren su kesintileri yaşanıyor, yollar bozuluyor araçlar zarar görüyor. Hava sıcaklığının 40 dereceye ulaştığı şu günlerde toz bulutlarından vatandaşlar bırakın balkonda oturmayı camlarını dahi açamıyor. Bu sorunların yaşanacağını ve sert tepkilerin odağında olacağını bildiği gibi çalışmaların tamamlanmasıyla içme suyu sorununun, kanalizasyon sorununun ve 10 dakikalık yağmurda bile göle dönen cadde sorunlarının da sona ereceğini bilen Başkan Gürkan büyük risk alarak bazı belediye başkanları gibi yerin üstüne değil, yerin altına yatırım yaptı.
Eleştirilerin gün geçtikçe artması ve farklı bir boyuta taşınmasıyla Başkan Gürkan, altyapı çalışmaları için neden bu kadar ısrarcı olduklarını 1934 yılından kalan içme suyu şebekesine ait asbest boruları göstererek anlattı. Edirne Gazetesi olarak ‘Müzelik olmuş’ o boruların fotoğraflarını sosyal medya hesaplarımızda paylaşınca binlerce Edirnelinin bakış açısı değişmiş ve yine paylaşımımız binlerce sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşılmıştı. Fotoğrafta Edirnelilerin yıllardır hangi borulardan su içtiği tıpkı hemen hemen her sokakta bulunan ve köstebek yuvasını andırmayan çukurlar gibi ‘net’ görünüyor.
 
 
Çalışmalar esnasında ‘müzelik olmuş adeta sağlık için tehlike saçan’ o boruları gören halkımız, altyapı çalışmalarının önemini anlamışken, eleştiriler bu kez Survivor parkurunu aratmayan otomobil şoförüne dalgalı denizde gemi kaptanı hissi veren yollar için artmaya başladı. Karaağaç ve Fatih Mahallelerinde ‘SORUN’ nasıl aynıysa ‘ÇÖZÜM’de aynı.
 
 
Her ne kadar bu işin uzmanı olmasam da konu hakkında görüştüğüm ve bilgilerine her daim güvendiğim dostlarım,  kazılan yollarda herhangi bir çalışma yapmadan önce en az ‘3 AY’ oturuşmasını beklemenin şart olduğunu söylediler. Harcanan paraların ve emeğin boşa gitmemesi için oturuşma süresinin kesinlikle beklenmesi gerektiği ve oturuşmadan asfalt atıldığında 5 ay sonra kesinlikle çökmelerin yaşanacağı aşikâr.
 
 
‘ALTYAPI ÇALIŞMALARINDA’ atılan her adımın “bugün Edirnelilere nasıl bir zulüm yapalım” düşüncesiyle değil, “Edirnelilerin yaşamını nasıl kolaylaştırabiliriz” düşüncesiyle yapıldığından şüpheniz olmasın. Değişen boruları görseniz bırakın su içmeyi, elinizi yıkamazsınız…
 
 
İyi ama gösterilmemiş reklam nasıl satış yaptırmaz gelir sağlamaz ise, başarılı ama anlatılmamış, tanıtılmamış… projenin de gelirinden fazla gideri olur…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum