COVİD-19 ŞÜPHELİLERİNİN HASTANEYE ULAŞIMI
Şener URFA

Şener URFA

COVİD-19 ŞÜPHELİLERİNİN HASTANEYE ULAŞIMI

18 Nisan 2021 - 23:57

Bugün gazetemizin manşetinde okuduğunuz haberin görüntülerini kaydetmek üzere Cuma günü Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesine gittim.
Covid-19 testlerinin yapıldığı acil bölümüne ilerlerken attığım her adımla birlikte tedirginliğimde artıyordu. Test bölümüne geldiğimde görüntü kaydetmeden önce biraz gözlemlerde bulunmak istedim.
Fotoğrafta da gördüğünüz gibi Covid-19 testi yaptırmak isteyen vatandaşlar ile muayene olmak isteyen vatandaşlar maalesef aynı yerden kayıt açtırmak zorunda kalıyor. Barkotlarını alan Covid-19 şüphelisi hasta ile muayene olmak isteyen hastaların dakikalarca aynı ortamda bulunduklarına şahit oldum. Korona virüs vakalarının 65 bine dayandığı bu dönemde, korona virüsle mücadelede yapılan bu işlem sizce doğru mudur?
Dakikalar ilerledikçe test yaptırmak için gelen kişilerin sayısı da artmaya başlamıştı. Kendi aracı olmayan kişilerin ticari taksi ve ETUS araçlarıyla geldiğini görünce adeta başımdan kaynar sular döküldü. Taksiciler taşıdığı müşterilerinin birçoğunun test yaptırmak için geldiğini söylemediğini, yolcular da taksi veya ETUS kullanmak zorunda kaldıklarını çünkü başka türlü test yaptıramaya gelemeyeceklerini söylüyor. Korona virüs vakalarının 65 bine dayandığı bu dönemde, korona virüsle mücadelede Covid-19 şüphelilerinin böyle ulaşım sağlaması sizce doğru mudur?
Her gün yüzlerce vatandaşın kullanmak zorunda kaldığı toplu ulaşım araçlarını, hastaneye gitmek ve test yaptırdıktan sonra evine dönmek için maalesef Covid-19 şüphelisi hastalarda kullanmak zorunda kalıyor. Dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgınıyla mücadelede en büyük silahımız teması yok etmek değil miydi? O zaman teması kesmeye Covid-19 şüphelisi hastalardan başlamamız gerekmez mi? Korona virüs vakalarının 65 bine dayandığı bu dönemde, korona virüsle mücadelede sorumluluğu sadece halka yıkmak sizce doğru mudur?
Covid-19 şüphelisi hastaların toplu ulaşım araçlarını kullanmadan, sağlık kuruluşları ile karantina altında bulundukları adresleri arasındaki ulaşımını sağlamak ve böylece Covid-19 şüphelisi hastaların diğer vatandaşlarla temas etmesini önleyerek, virüsün yayılmasının önlenmesi için gerçekçi adımlar ne zaman atılmaya başlanacak?
Covid-19 testi yaptırmak isteyen vatandaşların hastaneye ulaşımı belirli araçlar ve belirli kurum-kuruluş kontrolünde sağlanamaz mı?
Bu ve benzeri birçok soruyu sıralayabiliriz… Test yaptırdıktan sonraki süreç nasıl ilerliyor en önemlisi de test yaptırmak isteyen herkes test yaptırabiliyor mu?
Bu konuları ve hastanedeki diğer gözlemlerimi yarın yine bu sayfadan bu köşeden sizlere aktarmaya devam edeceğim. Sağlıcakla kalın…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum