DIR DIR, ÇADIR
Şener URFA

Şener URFA

DIR DIR, ÇADIR

01 Ağustos 2019 - 04:36

15 gündür Edirne’nin gündemini oluşturan fuar çadırı gündemdeki sıcaklığını korumaya devam ediyor. Fuar çadırı konusunda bilgi sahibi olanda olmayanda basın açıklaması yapınca ortada bir hayli bilgi kirliliği oluştu. Çadır konusunda yaptığı eleştirilerle kendini kahraman ilan etmek isteyenlerin olduğuna da şahit olduk…
Ortada bulunan bilgi kirliliklerini kaldırmak için edindiğim bilgiler doğrultusunda çadır meselesinin kuruluşundan günümüze geçen süreci aktarmakta fayda olacağını düşünüyorum. Herkesin bildiği gibi Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan gurbetçiler, yaz tatillerini anavatanda geçirmek üzere gelişlerini Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yapıyor. Günde ortalama 5-7 bin aracın giriş yaptığına şahidiz.
Acı gerçek ki, Kapıkule’den giriş yapan 7 bin araçtan en fazla bin tanesi şehir merkezine girip alışveriş yapıyor veya tarihi eserlerimizi ziyaret ediyor. Geriye kalan binlerce araç şehir merkezine girmeden otoban üzerinden gidecekleri şehirlere ilerliyor. ‘Gurbetçi şehre gelmez alış veriş yapmazsa biz esnafı gurbetçinin ayağına getiririz’ düşüncesiyle Edirne Valiliğimizin ve Edirne Belediyemizin girişimleri olduğunu biliyoruz.
Hatta Edirne Valimiz Ekrem Canalp, 18 Nisan Perşembe günü Edirne İl Genel Meclis toplantısında gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Kapıkule’de çok amaçlı kullanılabilecek bir alan oluşturduklarını belirterek, Kırsalın Doğal Pazarı’nda olduğu gibi kadınların kendi ürettikleri ürünlerini Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden gelen gurbetçilere pazarlayabileceğini, gerektiğinde şehirdeki kadınların da burada ürettikleri ürünlerin satışını yapabileceğini müjdesini vermişti.

Edirne’de fuar ve çadır ticareti eksikliği olduğunu öğrenen “ÇORLU TİCARET VE SANAYİ FUARCILIK ANONİM ŞİRKETİ” gerekli araştırmalarının ardından Kapıkule’de ‘MARKALAR ÇADIRI’ adıyla fuar çadırı kurmak için gerek Edirne Valiliği, gerek Edirne Belediyesi gerekse Edirne Ticaret ve Sanayi Odasıyla görüşmeler gerçekleştirdi.
Edindiğimiz bilgilere göre, Edirne Valiliği çadırın yanına bin 700 araçlık otopark alanı yapıyor, Edirne Belediyesi encümen kararıyla izin veriyor, şirket sahibi iş yeri açmak için ETSO’ya müracaatta bulunuyor, ETSO’da izin veriyor fuar sahibi faaliyet belgesini alıyor.
Çadırın kuruluşu için yaklaşık 1 aydır gerçekleşen çalışmalara sessiz kalan esnaf ile birlikte esnaf temsilcileri son bir haftadır “durun biz zarar görürüz” diyerek tepki göstermeye başladı. Esnaftan geçte olsa gelen tepkiler üzerine bazı yetkililer fuar çadırından haberlerinin olmadığını iddia edip tepki mesajları yayınladı. Hatta ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, bu çadırdan haberinin olmadığını ve destek vermediğini açıklamıştı. Oysaki yönetimde bulunan bazı kişilerin bu çadırdan yer kiraladığını hatta ETSO yöneticilerinden birilerinin çadıra yakın bir alanda başka bir alan kiralayıp gıda üzerine satış yapmaya hazırlandığını herkes biliyor.
Tepkilerin artmasıyla birlikte birçok gerçek gün yüzüne çıkınca tarihi çarşı başkanları Vali Canalp ve Başkan Gürkan’ı ziyaret edip, çadırdan duydukları rahatsızlığı dile getirdiler. Başkan Gürkan’da fuar sahibinin katılımıyla tarihi çarşı başkanlarıyla toplantı gerçekleştirdi ve çadırda sadece Edirne esnafının bulunması, çadırın Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri kapatılması için karar aldı. Eğer karara uyulmazsa Başkan Gürkan, çadırın kapatılacağını açıkladı.
Ha bugün ha yarın derken şimdiler de çadırın açılışı gerçekleşiyor. Fuar sahibinin alınan karara uyup uymayacağını iyilikten maraz doğup doğmayacağını önümüzdeki günlerde hep birlikte izleyip göreceğiz.
Ancak köşeme son vermeden şunları da sormak isterim, gurbetçi şehir merkezine neden gelmiyor? Bu çadır kurulacaksa neden ‘ÇORLULU FİRMA’ kuruyor? Bu çadırı ‘EDİRNE TİCARET VE SANAYİ ODASI’ Edirne esnafıyla kuramaz mıydı?
Herkes DIR DIRI bırakıp ÇADIR’ın bu saatten sonra Edirne esnafına zararını karını hayrını şerrini konuşmalı. İdareciler çadır kurulmadan önce bir araya gelip bunu yapamadılar temennimiz geçte olsa şimdi yapmalarıdır.
Ya Çorlu esnafının hasılatı toplamasına ağzımız açık bakacağız, ya da biz de buradayız diyeceğiz…
Kalın sağlıcakla…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum