EDİRNE'DE KORONA VİRÜS SALGININDA SON DURUM VE GELİŞMELER…
Şener URFA

Şener URFA

EDİRNE'DE KORONA VİRÜS SALGININDA SON DURUM VE GELİŞMELER…

06 Temmuz 2020 - 01:21

Edirne’mizde korona virüs salgınıyla ilgili son zamanlarda adeta artış yaşandığına şahit oluyoruz. Çevremizde tanıdığımız kişilerin sonuçlarının pozitif çıktığını duyuyor, sokakta yürürken ‘bu ev karantinadadır’ yazılarının asıldığını görüyoruz. Filyasyon ekipleri tarafından temaslı kişilere yapılan testlerin arttığına hatta bazı kişilerin de Kredi ve Yurtlar Kurumu bağlı yurtlarda gözetim altında olduğuna tanıklık ediyoruz…
Edirne’mizde korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında ilk günden günümüze kadar yaşanan gelişmeleri yazarak bu haftaki köşe yazıma başlamak istedim. Korona virüs salgının ülkemizde görüldüğü ilk günlerde vaka sayısındaki yoğunluk nedeniyle Edirne, 81 il arasında ilk 5’te yer aldı. Yaşanan bu vahim tablonun önüne geçmek için kamu kurum ve kuruluşları eşgüdümlü çalışmalar gerçekleştirdi. Edirne halkımızda açıklanan kurallara sımsıkı sarıldı ve başarılı bir süreç gerçekleştirdik.
Korona virüsle mücadele kapsamında Edirne’mizde rakamlar gün geçtikçe çok güzel noktalara geldi. Mayıs ayı itibariyle haftalık vaka ortalamamız 1 kişinin altına indi. Hatta mayıs ayının ilk haftalarında Edirne’mizde ardı ardına hiç vakanın olmadığı günler yaşadık. Zaman zaman pozitif vakaların olduğuna tanıklık etsek de önümüzdeki tablo Edirne için mücadelenin başarılı sürdürüldüğünü Edirnelilerinde kurallara sımsıkı sarıldığını bizlere gösteriyordu.
Başarılı tablonun ne kadar gerçekçi olduğunu Haziran ayının ilk haftalarında bir kez daha gördük. Çünkü 18 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında yaklaşık 3 haftalık süreçte Edirne’mizde Covid-19 testi yapılan ve test sonucu pozitif çıkan hiçbir vatandaşımız oldu. Hastanelerimizde tedavi gören kişi sayısı ise sadece 1’di. Tüm hastanelerimiz adeta günler öncesinden normalleşmişti.
Haziran ayında seyahat kısıtlamasının kalkmasının ardından birçok kişi köye ailelerinin yanına veya Saroz Körfezindeki yazlıklarına akın etti. İstanbul’dan Meriç ilçemizin köylerine gelerek doğum günü kutlaması yapan ve vakaların artmasına neden olan kişiler mi istersiniz, Çorlu’dan İstanbul’dan Uzunköprü’nün köylerine gelip ailesine korona virüs bulaştıran mı istersiniz, seyahat kısıtlamasının kalktığı ilk dakikadan itibaren İstanbul’dan Enez ilçemize gelip vakaların artmasına neden olan kişiler mi istersiniz veya İstanbul’dan Edirne’ye gelip temaslı olduğu kişilere virüsü bulaştıran mı istersiniz? İşte tüm bu istediklerinizi 10 Haziran’dan itibaren Edirne’de bulabilirsiniz.
Edirne ve ilçelerimizde Haziran ayının ilk haftasında ‘0’ vakalı günler geçirirken, 10 Haziran itibariyle vakalarımızda artış yaşanmaya başladı. Test sonuçları pozitif çıkan vatandaşlarımızın birçoğunun Edirne’ye şehir dışından gelen kişiler ve Edirne’ye şehir dışından gelen kişiler ile temaslı olan kişiler olduğuna şahitlik ediyoruz.
Özellikle iş imkanı nedeniyle Uzunköprü ve Meriç ilçelerimizden İstanbul, Çorlu ve Çerkezköy gibi fabrika alanlarının bulunduğu yerlere göç eden binlerce vatandaşımız yaz tatilini ailelerinin yanında geçirmek için köylere gelmeye devam ediyor. Zaman zaman camii hoparlöründen muhtarlarımızın sitem dolu konuşmalarına tanıklık ediyoruz.
Şehir merkezinde yaşayan ancak şehir dışından gelen bir yakını olmadığı halde korona virüs salgınına yakalanan vatandaşlarımızın sayıları az da olsa tedavi gördüğünü duyuyoruz. Şehrimizin birçok noktasında tanımadığımız yüzlerce vatandaş ile karşılaşabiliyoruz. Sosyal mesafenize dikkat etmez ve Covid-19 taşıyıcısıyla yan yana bulunduğunuzda maskeniz olsa bile risk YÜZDE 70, yine sosyal mesafenize dikkat etmez ve Covid-19 taşıyıcısıyla yan yana bulunduğunuzda taşıyıcının maskesi var  sizin maskeniz yok ise risk YÜZDE 5, yine yine sosyal mesafenize dikkat etmez ve Covid-19 taşıyıcısıyla yan yana bulunduğunuzda taşıyıcının maskesi var ve sizin de maskeniz var ise risk YÜZDE 1,5. Eğer her ikinizin de maskesi yoksa RİSK YÜZDE YÜZ.Bu veriler ile maske takmanın ve sosyal mesafe kuralının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha belirtmiş olduk. Bu konuya dikkat çekmek için dün saat 15.00’da gazetemizin sosyal medya hesabından “Edirne'de korona virüs tedbirleri kapsamında kent genelinde maske takma zorunluluğu getirilmeli mi?” sorusuyla anket oluşturduk. Saat 18.00 itibariyle (3 saatte) 3 oy un kullanıldığı ankette 2 bin 500 kişi (EVET maske zorunluluğu getirilmelidir), 500 kişi de (HAYIR maske zorunluluğu getirilmemelidir) oyu kullandı.
Edirne’mizde korona virüs salgınında pozitif vakalarda son günlerde artış yaşandığını, evlerin karantinaya alındığını, filyasyon ekipleri tarafından birçok kişiye test yapıldığını ve 14 gün karantina süresi uygulandığını yine bazı kişilerin de Kredi ve Yurtlar Kurumu bağlı yurtlarda gözetim altında olduğunu öğreniyoruz.
Vatandaşların çoğu Edirne’de haziran ayı itibariyle pozitif vaka olmadığını bilerek, maalesef ki korona virüs yokmuş gibi yaşamaya başlamıştır. Aylardır ailesinden ayrı kalarak korona virüsle mücadele eden sağlık çalışanlarımız için, gece gündüz demeden Edirne İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda bulunan kurumların çalışanları için, kamu kurum ve kuruluşlarının eşgüdümlü çalışmasını organize edip başarılı sonucu elde etmemizi sağlayan ve birkaç toplantıda bir arada bulunduğumuz da gecesini gündüzüne kattığı gözlerinizden okunan Edirne Valimiz Ekrem Canalp’in emeklerinin boşa gitmemesi için açıklanan kurallara uymak zorundayız.
Dünya’da korona virüs vakasının sona erdiği ve Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın ‘bugünkü vaka sayısı 0’ diyerek açıklama yaptığı günlerin en kısa zamanda gelmesi ve konunun ciddiyetinin Edirne halkına en kısa zamanda tekrar anlatılması ümidiyle…
Sağlıcakla kalın…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum