Goller kendi kalelerine
Şener URFA

Şener URFA

Goller kendi kalelerine

09 Temmuz 2017 - 21:15

Geçtiğimiz hafta Edirne Belediye Meclisi toplantısında ETUS’un zam talebi görüşüldü. Ulaşım Komisyonu’nun önerdiği yüzde 6.40’lık zam oranına AK Parti ve MHP Meclis üyeleri itiraz ederek zam oranının ÜFE ve TÜFE oranlarına göre belirlenmesini talep etti. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da zam talebini görüşmek üzere maddeyi geri çekti. Tüm bu yaşanan olayın gerçeğine bakacak olursak bunun altında Edirne Toplu Ulaşım Sistemi'nin (ETUS) 7'nci maddesindeki önergelerden yer aldığı görülecek. Maddelerde “lastik, akaryakıt ve parça giderlerinden doğan farktan dolayı zam yapılır” diyor ancak komisyon bu üç maddeye asgari ücret ve arabalara yapılan sigorta zammını da ekleyip gündeme getirdi ve zam oranını yüzde 6.40 olarak belirledi. AK Partili ve MHP’li Meclis üyeleri de Edirne Toplu Ulaşım Sistemi'nin (ETUS) 7'nci maddesindeki önergelere iki madde daha eklenmesine tepki göstererek zam oranının TÜFE ve ÜFE oranına göre belirlenmesini talep etti. TÜFE oranı yüzde 14, ÜFE oranı da yüzde 10 zammın yapılmasını ön gördü. TÜFE ve ÜFE oranlarının ortalaması zammı yüzde 12,5 yaparken, AK Parti ve MHP’ li meclis üyeleri kaş yapalım derken, göz çıkartan siyasiler, adeta kendi kalelerine goller atıyor durumuna geldiler.Öyle olacak ki Komisyon yüzde 6.40 zammı uygun görürken AK Partili ve MHP’ li Meclis Üyelerinin talebi üzerine zammın yarı yarıya arttırılarak yüzde 12,5 yapılmasını gündeme geldi.

AK Parti Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Mehmet Özülkü yaptığı meclis konuşmasında “Zam yapılır, yapılmalıdır da ama bunun için bir yöntemimiz olmalı. Şu anki yapılan hesapta yöntem neye göre belirleniyor, ETUS sözleşmesine göre. Bizim tespit yöntemimizde sözleşmede olmamış maddeler var. Bizim önce sözleşmeyi düzeltmemiz lazım. 2,19'luk hak varsa bunu niye tırpanlayarak 2 TL'ye düşürüyoruz ki. 2,15 olsun, 2,25 olsun ama doğru bir tespit yapmamız lazım. Eğer bizim karşımıza 3 TL çıkacaksa 3 TL verelim” demişti.

Yorgunluk mu, basiret bağlanması mı, beceriksizlik mi, bilgisizlik mi yoksa bunların hepsi birden mi bilemedim. Şunu hatırlatalım ki, Maçı kendi kalesine gol atanlar değil, karşı kaleye gol atanlar kazanır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum