KARINCA DEYİP GEÇME
Şener URFA

Şener URFA

KARINCA DEYİP GEÇME

30 Ağustos 2018 - 07:50

Uzun süredir bizi temsil eden bazı Dernek ve Federasyonlar yerel gazetelerin içinde bulunduğu sıkıntıları ilgili mercilere iletiyordu. Getirilen yenilikle mevzuatta yer alan Basın İlan Kurumu Müdürlüğü bulunan yerlerdeki yerel gazetelerin 7 kişi olan zorunlu muhabir kadro sayısı 6'ya düşürüldü. Bundan sonra gazetelerde 6 muhabir zorunlu olarak çalıştırılacak. Bu uygulamayı bizi temsil edenler işten çıkartılmayı can simidi olarak nitelendirip müjdeli haber olarak duyurdu…

Bizi temsil edenlerin gazetelerin içinde bulunduğu sıkıntıları çözmek için muhabir sayısını düşürmek gibi aciz çözümler aramaları ne kadar üzücü değil mi?

Muhabir sayısını düşürmekle çözüm arayacakları kadar, ilgili mercilere resmi ilana zam yapılması yönünde çalışmalar yapsalar daha mantıklı olmaz mı?

Muhabir sayısını düşürmekle çözüm arayacakları kadar, içinde bulunduğumuz sıkıntıları ilgililere aktarıp çözüm arasalar daha mantıklı olmaz mı?

Muhabir sayısını düşürmekle çözüm arayacakları kadar deyip onlarca cümle sıralaya bilirim ama şimdilik virgül koyalım,

Belki ilgili mercilere ilettiğiniz sıkıntılarımız yerine gelmez ama en azından, ‘Hz. İbrahim Peygamberimizin yakıldığını gören karıncanın dev ateşlere telaşla bir damla su taşıyıp safını belli ettiği gibi’ sizde safınızı belli etmiş olursunuz.

Bu işi adam gibi yapanların mağdur olma ihtimali yok demeyin. Bu işi yapanlara saygı gösterilmiş olsa 2 muhabirle gazete çıkartan olmaz. Bu zamana kadar 7 muhabir zorunluluğu olduğu halde 3 muhabir bile çalıştırmayanların muhabir kadrolarının 6’ya düşmesine sevinmeleri neyin nesidir…

Bu uygulamaya bazı gazetelerin “NAYLON” kadrolarında çalışanlar daha çok sevindi ve hatta “ basın sektöründe sigortası ödenecek kişilerde ortada gereksiz yere gezmeyecek” diye açıklama yaptı. Bir insan kendini nasıl bu kadar gereksiz görür anlamış değilim…

Henüz bu uygulama gazetelere tebliğ edilmediği için şimdilik işlerinden çıkartılan arkadaşlarımız olmadı ancak ilerleyen dönemlerde göreceğiz. Bakalım, muhabirlik yapıp asgari ücretle çalışan evine ekmek götüren emekçiler mi işinden olacak yoksa “NAYLON” kadro olduğuna sevinip kendini gereksiz görenler mi ya da bunlara ŞAK ŞAK tutanlar mı?

YORUMLAR

  • 0 Yorum