Söğütlük mü? Sinirlik mi?
Şener URFA

Şener URFA

Söğütlük mü? Sinirlik mi?

21 Ağustos 2017 - 22:10

Edirne’de hemen hemen her kış mevsiminde yaşanan taşkınlar sonrası kullanılamaz hale gelen İzzet Arseven Kent Ormanı ve Mesire Alanı Edirnelilerin söğütlük olarak da bildiği bu alan Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca 29 yıllığına Edirne Belediyesi’ne tahsis edildi. Edirne Belediyesi de alanda düzenleme çalışmaları yaparak atıl vaziyette bulunan yeri Edirne Belediyesi Kahvaltı Salonu olarak hizmete sundu. Kahvaltı Salonunun açılışını da geçtiğimiz günlerde Edirne protokolü gerçekleştirdi. Açılış törenin de Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Eee nede olsa Edirne halkına bir hizmet daha gerçekleştirmişti.

 

Ancak bütün Edirne halkının da bildiği o alanda ne kadar düzenleme yapılırsa yapılsın mevcut şartlarda hiçbir aile orada güzel vakit geçiremez. Neden diye soracak olursanız, sevgili okurlarım değerli vaktinizi çalmadan sizlere konuyla ilgi geçtiğimiz yıllarda yaşamış olduğu bir hadiseyi özetleyeceğim. Bir Pazar günü ailemle birlikte güzel vakit geçirmek için Söğütlüğe gittik. Aracımızı park ettikten sonra bir ağacın gölgesine halımızı serdik ve hazırlıklara başladık. Başladık başlamasına ama dakika bir gol bir. Kendini bilmeyen densizin biri alkol şişelerini yanımızda kırmaya başladı ve karşımızdaki ağacın altına geçip yersiz hareketlerde bulundu. İlerleyen dakikalarda eşyalarımızı toplayıp başka bir bölgeye gittik. Orada tekrar hazırlıklarımızı yaptık ama nafile değişen bir şey yok karşımızda nehir boyunda alkol alıp küfür eden mi istersin veya bir köşeye dönüp tuvaletini yapan mı istersin ne istersen iste hepsi orada seçmece... Birkaç dakika sonra oradan da kalktık ve son kez hayvanat bahçesinin bulunduğu alana yakın yerde oturduk. Söğütlüğe yeni gidenler o yeri bilemez çünkü orada artık bir hayvanat bahçesi yok. Uzun lafın kısası o gün bu gündür bir daha ailemle kesinlikle Söğütlüğe gitmedim. Söğütlüğe gitmezsen Sarayiçine git diyen okurlarımın sesini duyar gibiyim. Ama sizlerde biliyorsunuz ki, Sarayiçi alanının Söğütlükten pek bir farkı yok. Birkaç kez haber için Söğütlüğe gittiğim de birkaç aileden başka orada vakit geçiren göremedim. O aileler de kimler: oğlu askerliğini Edirne’de yapıp da yoldan geçerken aaa ne güzel yeşillik alan varmış gelin burada güzelce vakit geçirelim deyip oranın gerçekte nasıl bir yer olduğunu bilmeyen aileler veya bazı gençlik grubu diyelim.

 

Bakın Edirne Belediyesi ne güzel bir projeye daha imza attı ve orayı bir aile yeri yaparak hizmete açtı. Çevre düzenlemesi yaptı. Çevre düzenlemesi sadece o alanda bulunan çöpleri temizlemek veya birkaç masayı yenilemekle mi oluyor. O alanda ne kadar bulunan masa varsa hepsini yenilesiniz de orada ki kendini bilmeyen densizleri engelleyemedikten sonra değişen pek bir şey olacağını düşünmüyorum. İnsanlar oraya ya koşu yapmak için yada ailece bir şeyler yiyip içmek için gidiyor. Şuan ki şartlarda orada koşu yapmak da bir hayli zor çünkü yerde bulunan toprak taşıma toprak ve hafif bir yağmurda balçık oluyor. Normal günlerde de üzerinde de koşmak bir hayli zor oluyor. İkincisi de sen ailenle yemek yerken karşında densizin biri küfür ediyorsa, alkol alıp çevreye rahatsızlık veriyorsa orası burası açık şekilde ortalıkta dolaşıyorsa o alanın geçmiş yıllardan pek farkı olmayacak.

Halkın düşüncelerini aktarmak bizden, düşüncelere önem veriyorsanız önlem almak sizden…

YORUMLAR

  • 0 Yorum