EDİRNE SAHİPSİZ Mİ?
Şener URFA

Şener URFA

EDİRNE SAHİPSİZ Mİ?

09 Kasım 2020 - 10:27

Edirneliler Cuma sabahına unlu mamullerine gelen zamla uyandı. Yetkisi olmadığı halde ‘sahte evrakla’ Edirne Ekmek İmalatçılar ve Unlu Mamuller Derneğinin ‘organizatörlüğünde’ halkın gözünde resmi evrak algısı oluşturan ‘yasal olmayan’ kağıdı fırınların camlarına asıp ekmeği 2 liradan satmaya başladılar.
Yaşanan olayın aslını öğrenmek için gazeteci arkadaşlarımız Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt ile irtibata geçip zam kararı hakkında bilgi alış verişinde bulundular. Zıpkınkurt’un verdiği ‘ekmek şuan 2 liradan satılamaz, böyle bir karar yok’ cevabı bizleri şaşırttı.
Zam kararı olmadığı halde suç işlediklerini bile bile halka zamlı ekmek nasıl satılır cevabını bu kez de Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz’e sorduk. Cingöz’de alınan zam kararının hukuki olmadığını, fiyat tarifesinin esnaf tarafından kendi kafalarına göre belirlendiğini ve 2 liradan ekmek satan fırınların suç işlediğini açıkladı.
İşin en ilginç boyutlarından birisi de aslında şu; aynı gün ekmeği 2 liradan satan fırınlar olduğu gibi, üç şerefeli camii bölgesinde, kıyık caddesinde bazı marketlerde ve hatta benim de aldığım Küçükpazar ve Umurbey Mahallerinde ekmeği 1 liradan satan fırınlar vardı.
Zam haberlerinin sosyal medya ve haber sitelerinde paylaşılmasıyla birlikte tepkiler büyümeye ama vatandaş da mecburen ekmeğini 2 liradan almaya devam etti. Gelen tepkilerin üzerine Edirne Valisi Ekrem Canalp’in talimatıyla ekmeği 2 liradan satan işletmelere jet hızıyla denetim yapıldı.
Edirne Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ve Edirne Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri denetimler gerçekleştirip fırınlara tutanak tuttular. Denetim hakkında açıklamalarda bulunan ve zam yapan fırıncılara çağrıda bulunan Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, yasal olmadığı halde zam yapan fırınlara 10 bin ila 100 bin lira arasında para cezası uygulanabileceğini söyledi.
Hemen hemen her Pazar günü gazetemizin balkonunda yaptığım vazgeçilmezlerimden biri olan tereyağlı simit, Edirne’mizin meşhur yağlı peyniri ve keyif çayı üçlüsünü gerçekleştirmek için çayı demlenmeye bırakıp hemen Saraçlar Caddesine gittim. 2 lira zamlı peynir aldım oradan da kokusu metrelerce uzaktan gelen simit fırınına gidip dumanı üzerinde tüten simit aldım tabi ki o da zamlıydı. Fiyat tarifesine baktım aman Allah’ım bir de ne göreyim imsakiye gibi çıktıya ‘fırının kaşesi’ vurulmuş… Sonumuz ‘keyif çayına’ kalacak gibi…
Edirne’mizin Valisi Ekrem Canalp’in ‘ karar olmadığı halde ekmek 2 liradan satılamaz denetleme yapılsın’ talimatına rağmen, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt’un bu zamlı tarifenin yasal olmadığını açıklamasına rağmen, EDESOB Başkanı Kemal Cingöz’ün bağıra bağıra suç işleniyor demesine rağmen ve Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun’un ceza uygulanacak açıklamasına rağmen (Cuma, Cumartesi ve Pazar günü) unlu mamuller Edirne’de zamlı olarak satıldı.
Zam gelişmesiyle ilgili tüm gelişmeleri en ince ayrısına kadar takip edeceğiz. Ancak şunu da belirtmeden köşemi sonlandırmak istemiyorum.  Edirne’de ekmeğin 1 lira 50 kuruştan satılmasına karar verildiğinde, ekmeğin ham maddesi olan buğdayın en iyisi bin 350 liraydı. Bugün ise buğdayın fiyatı 2 bin 250 lira oldu. Yani 900 lira zam gelmiş. Una gelen zamları da göz önünde bulundurmak gerekiyor.  Her şeyin birbiriyle zincir gibi bağlantılı olduğunu göz önünde bulundurarak sorunun dibine inilmediği sürece bugün unlu mamullerinde yaşanan zam fiyaskosunu yarın başka bir üründe diğer günde başka bir üründe yaşayacağımız ortadadır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum