Şener URFA

Şener URFA

KARA-BORSA

15 Eylül 2018 - 04:05

Fırsatçılar döviz kurunu bahane edip onlarca ürüne zam yapmaya devam ediyor. Edirne Ticaret Müdürlüğü ve 81 İl Müdürlükleri döviz kurundaki dalgalanmaları fırsata dönüştürerek fiyatları artırmak isteyen fırsatçılara göz açtırmıyor.

Fırsatçıların döviz kurunu bahane etmesiyle birlikte en fazla zamlanan ürünlerin başında süt ürünleri geldi. Fırsatçıların döviz kurunu bahane etmesiyle birlikte süt ürünlerinin raflardaki fiyatları değişti. Üreticinin mandıralara sattığı süt fiyatı değişmedi ve halen 1.70 TL’den satılıyor. Ancak komisyoncular ve süt firmaları zam üstüne zam yapıyor. Temmuz Ayında raflarda 3 TL’den satılan süt bugün itibariyle 4.50 TL’den satılıyor. 3 kiloluk yoğurtlar daha önceden 7,5 TL’den satılıyordu bugün ise 10,5 TL’den satılıyor.

Süt ürünlerinde en çok zam kalıp peynire yansıdı. 15 gün önce 1 kilo peynir 26 TL’ye satılıyorken, şimdi ise 37 TL’ye satılıyor hatta bazı raflarda 40 TL’den alıcı buluyor. 2017 yılının Temmuz Ayı’nda 18 kilogram peynir 260 TL’den satılıyorken son zamlarla birlikte 18 kilogram peynir 290 TL zamlanarak 550 TL’den satışa sunuluyor.

Yemin hammaddesinin yüzde 80’ini Türkiye’de üretildiği halde fırsatçılar, yemin yurtdışından ithal edildiği yalanını söyleyip 15 gün içerisinde yeme yüzde 30 zam yaptı. Son 1 yıl içerisinde yeme yüzde 80’e yakın zam yapılmışken süt üreticisinin mandıralara sattığı sütün fiyatı aynı kalıyorken süt ürünlerine gelen zamlara ne demeli?

Kur artışından etkilenen ürünlere bu kadar fahiş oranda zam yapılmazken kuru bahane edip bunu fırsata çevirenler hakkında Edirne Ticaret Müdürlüğü ekipleri denetimlerini hızlandırdı. Yapılan denetimlerde bazı esnafların fırsatçılık yaptığı da görüldü.

Sizlerde duyarlı bir vatandaş olarak kur bahanesiyle zam yapan fırsatçılar için mücadele çağrısına kayıtsız kalmayıp 0 284 212 40 22 ve ALO 175 numaralı hatlara şikayetlerinizi bildirin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum