Bedia Mutlu Mirzabey

Bedia Mutlu Mirzabey

Sıkılmak Ve Keşfetmek

KIRIK CAM

08 Mart 2022 - 08:42

             ‘ Kırık cam ‘ sendromununu   eminim duymuşsunuzdur. 1969 yılında ABD’li psikolog Philip Zimbardo    bir deneyden yola çıkılarak  kırık camlar teorisini ’’Düzen içerisindeki kamusal alanda ortaya çıkan bir sorun hemen düzeltilmelidir çünkü bu düzenin sürdürülememesi, daha ciddi suçların ve vandalizm kavramının ortaya çıkmasına sebep olur.   Yani  ‘’bir mahallede bazı camları kırık bir bina varsa ve bu kırık camlar onarılmazsa, kimi insanlar tarafından binadaki diğer camların da kırılması kaçınılmazdır(‘’
                      Her 8 martta, 1857 yılında , 120 kadın işçinin, sisteme karşı grev sonrasında  yanarak can verdiğini , bu tarihin  milad olup ,  hak arayaşı mücadelesi  kadınların eşit işe eşit ücret, günde sekiz saat çalışma ve doğum izni talepleriyle  eşitlik mücadelesi zamanla  kadın sorunlarına çözüm , kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması ve kadına yönelik şiddete son verilmesi istemlerinin;  dile getirildiği eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasinin mücadelesi  günü olarak anıldığını hep yazarız. 
                       1857de yanarak can  veren  kadınlar kadının özgür birey olarak haklarını elde etmeye çalışıp  ‘’hak arama mücadelesinde önlerine  çıkan tüm   camları  kırdılar’’ hakları için  siyasette hukukta ekonomide   yer edinmek için  her türlü zorluğa rağmen ,uğruna öldükleri hakların yasalaşması ve devamı için mücadele ettiler. Tarihsel gelişimde kadınların çabası takdire şayandır.
                            Her insanın  zayıf noktası hassasiyeti vardır. Bu hassasiyetin bilinmesi ve bu alanda alınan her darbe  sizde  kırık bir cam  oluşturur.  Kadınlar , haklarını ararken , eşitlik mücadelesi verirken  camlarının kırılmasına alıştırıldılar  ,kırılan camları ile yaşayıp tekrar tekrar kırılmasına izin verdiler. Sanırım kadınlar  bu sorunu aştıklarında haklarını aramaya başladılar. Size bir kez hakaret eden birine camınızı  kapatmazsanız  ,o cam hep taşlanmaya ve kırılmaya mahkumdur.  Çevremiz  kırılacak cam bulmayınca uzaklaşmaya ve  saygı duymaya başlayacaktır.Her iki durumda da  kazanan toplum olacaktır. Araştırmayı yapan zimbargonun ulaştığı diğer   ilginç sonuçta :           
Zimbardo, şehrin az gelişmiş ve entelektüel mahallerinde aynı deneyi yaptığında  sonucun değişmediğini   iki farklı kültürde ki mahallede de ; aracın  kaputuna balyozla yapılan darbeyle oluşan  çöküntüyü gören insanların birkaç dakika içerisinde hasar verme olayına ortak olmasını izlemiş  , Zimbardo her iki ortamda da  zarar verenlerin çoğunluğunun, öncelikle düzgün ve saygın görünümlü beyazlar olduğunu kaydetmiş ve şu sonucu çıkarmıştır.’bu demek oluyor ki   saygın ve nazik olarak bildiğimiz  insanlar da , şiddete meyilli  insanlar kadar kırık bir cam gördüklerinde kırmaktan  çekinmiyor.’Bu sonuç bize  , kendimize saygı duyarsak sınırlarımızı korursak ,güçlü birey olursak , toplumun her kesiminde  zarar görme ihtimalimizin azalacağını göstermektedir.
                    Bizi inciten  olaylara  bir daha olmaz düşüncesi ile  tepki vermediğimiz zaman  ,başka zarar vermek isteyen insanlarda karşımıza çıkacaktır. Kimsenin camını kırmadan  ,kendi camlarımızın kırılmasına izin vermediğimiz bir hayatı yaşamak dileğiyle kadınlar günümüz kutlu olsun.
 
                                              Av. Bedia mutlu mirzabey
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum