6. EDİRNE KİTAP FUARINDA EDİRNE
Ender Bilar

Ender Bilar

Edirne’de Kültür Sanat

6. EDİRNE KİTAP FUARINDA EDİRNE

11 Ekim 2018 - 22:14

 

T.C. Edirne Belediye Başkanlığının organizasyonu ile gerçekleşen “Edirne Kitap Fuarı”, bu yıl 05 Ekim 2018 günü kapılarını okuyucularına açtı. Edirne’nin kültür sanat yaşamına ayrı bir zenginlik katan Edirne Kitap Fuarı,  her yıl gelişerek büyümektedir. Fakat her yıl da bin bir güçlükler yaşanılarak bu fuar Edirneli kitapseverler ile buluşturulmaktadır.

Önceki yıllarda Ekmekçizade Kervan Sarayında gerçekleşen “Edirne Kitap Fuarı”  bu yıl uygun bir alan bulunamaması nedeniyle KİPA Alış Veriş Merkezinde gerçekleşti. Aslında fuar, tarihi Ekmekçizade Kervansarayında gerçekleştiğinde mekânın kendisi kentimize gelen yayınevi ve yazarlarını da etkilemekte, Edirne’nin tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtılmasına da önemli katkı sağlamaktaydı. Ancak bu yıl restorasyon çalışmalarının olduğu gerekçesiyle burada yapılmasına izin verilmedi. Edirne halkının bu güzel kültür-sanat etkinliğinden mağdur olmaması için Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan yoğun çaba harcamış gerekirse bunun çadırda yapılması talimatı vermişti. KİPA Alış Veriş Merkezi yönetiminin bu işe sıcak bakması ve yapılan girişimler bu yılki kitap fuarının “KİPA AVM” de gerçekleşmesi sağlanmıştı. AVM içinde bir kitap fuarı yapmanın zorlukları muhakkak vardı. Ama eldeki imkânlar bunun burada yapılmasına imkân tanıyordu. Çadır kurularak yapılacak bir kitap fuarına katılacak yayınevlerinin, fırtına, yağmur vb. doğal afet olaylarında uğrayacağı felaketleri düşünmek dahi istenilmez. Çünkü yayınevlerinin kitaplarının bir anda yağmur ve fırtınadan etkilendiği düşünülürse milyarlarca maddi ve manevi kayıp nasıl karşılanacaktı. Çadır ile yapılan kitap fuarları araştırıldığında yaşanılan zorluklar anlaşılmaktadır. Bugüne kadar kentimizde görev alan siyasi kadrolar, vali, belediye başkanı ve diğer bürokratlar Edirne’yi, tarihi, kültür-sanat ve turizm kenti olarak sunmuşlardır. Ancak bu kente bir fuar merkezi kazandırmak için gerekli başarıyı gerçekleştirememişlerdir.  

Asya kıtası ve ülkemizi, Balkanlar üzerinden Avrupa’ya bağlayan bir kent olan Edirne, tarihi, kültürel ve doğal zenginliği ile turizm cenneti olabilecek bir “Serhat Kenti” dir. Ama  ne yazık ki, bu kent hala “Kültür ve Fuar Merkezi”ne kavuşamamıştır. Cumhuriyet döneminde Edirne’nin ilk yerleşim imar planının Şubat 1940 tarihinde Prof.Ernest Egli tarafından yapılıp yürürlüğe girdiğini düşünürsek geçen süre içinde fuar ve kültür merkezi bu kentin planında yer almamış veya hayata geçirilememiş olması üzücü değil midir?

Aslında gerçekleştirilen etkinliklere göz attığımızda halkımız bu konuda üst düzeyde ilgilidir. Balkanlara yönelik yapılacak her türlü fuar ve kongrelerin merkezi konumundaki kentimiz bu yönüyle hiç değerlendirilememiştir. Kentimizin yıllara göre bir kültür ve turizm bağlamında bir stratejik planı var mıdır? Edirne 2020 yılında ne kadar turist ağırlamayı hedefliyor? Bunun için ne kadar yatırım yapılacak? Kaynağı nerden sağlanacak? 2023 yılında turizm de ne hedefleniyor? İşte bunların hepsi kentin stratejik planında olması gereken çalışmalar değil midir?

Dönemin Edirne Turizm Dairesi Müdürü Süreyya Ergün’ün yazdığı 1938-1939 yıllarına ait Edirne ile ilgili rapor aynen şöyle başlamaktadır; “Edirne Turizm bakımından yapabildiğim kısa tetkikler sırasında, Edirne’nin otel durumunun pek fena olması nedeniyle, üç buçuk ay evvel açılmış olan Edirne Şehir Kulübü ile yakından alakadar oldum. Şehir kulübünden bahsetmeden evvel otel durumunu kısaca arz etmek isterim. Edirne’de otel adı altında işletilen müesseselerle hanlar ve pansiyonların vaktiyle Ticaret Vekâleti Turizm Müdürlüğünce tespit edilen 1938 ve 1939 senelerine ait mukayeseli durumu aşağıda gösterilmiştir. 1938 yılında otel 4 iken 1939 yılında 6’ya yükselmiştir. 1938 yılında 21 han var iken bu sayı 1939 yılında 12’ye düşmüştür. Pansiyon sayısı ise 1939’da 7’dir. Edirne’de 1938 yılında mevcut 4 otelde 87 yatak mevcuttur. Süreyya Ergün yazdığı bu raporun da kaldığı hotelin içler acısı durumunu da yazmaktadır.”

Edirne’de 1967 yılında 10 Hotel, 1 motel, 3 kamping ve 1 pansiyon yerli ve yabancı turistlere toplam 479 yatak kapasitesi ile hizmet vermekteydi. Ocak 2018 itibariyle; 176 otel,  5.134 oda, 10.481 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir. Şehir merkezinde, 1 uluslararası otel markası, 24 adet yıldızlı otel (1 adet 5, 1 adet 4,  3 adet 3 yıldızlı olmak üzere diğerleri Belediye Belgeli), 24 otel, 1.157 oda, 2.276 yatak kapasitesine ulaşılmıştır.   Peki bu gelişmeler geçmişten gelen olumsuzlukları değiştirmiş midir? Eğer Edirne’ye il dışından bir misafiriniz geldiğinde ve hotel konaklaması gerektiğinde bunu anlarsınız. Hafta sonu Edirne’de hotellerde yer bulmak imkânsızdır. Nitekim kentimize kitap fuarı için gelen bazı yazarlarımız bu konudaki şikâyetlerini iletmişlerdir. Özellikle bazı hotellerin hizmet kalitesi çok düşündürücüdür. Biz kentimizin kültür-sanat, kongre ve turizm merkezi olmasını istiyorsak bunların ivedilikli düzeltilmesi ve gerekli uyarı ve cezaların verilmesi gerekmektedir. Kentin Turizm hedefleri belirlenmeli, 10, 15, 25 ve 50 yıllık stratejik planları hazırlanıp (eğer hazırlanmış ise) kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Şimdi yerel seçimler yapılacaktır. Yine adaylar Edirne turizm kenti diye nutuklar atacaktır. Recep Gürkan’ın Edirne Belediye Başkanı olduktan sonraki kentin tarihi, kültürel ve turizm değerlerini tanıtma adına yaptığı çalışmalar önemlidir. Bu gelişmelere diğer kurum ve kuruluşlarında maddi ve manevi katkı sağlaması gerekmektedir.  

Sonuçta, 62 seçkin yayınevi ile 120 yazarı konuk eden Edirne 6. Kitap Fuarı, öyle tahmin ediyorum ki, bu yıl ziyaretçi rekoru da kıracaktır. Bu bağlamda, bu yılki kitap fuarı benim içinde ayrı bir anlam da taşımaktadır. Edirne’nin kültür hazinesi olan sevgili hocam, büyüğüm rahmetli Dr.Ratip Kazancıgil ile ilgili yazdığım ‘Dr.Ratip Kazancıgil ve Edirnesi” adlı kitabım hiperyayınevi tarafından yayınlanarak kitap fuarına yetişti. 6 ve 7 Ekim günleri kitabımı okurlarımıza imzaladım. Çok ayrı bir duygu, kelimeler ile anlatılamaz…

Fuarın son günü olan 14 Ekim Pazar Günü öyle tahmin ediyorum ki, fuarda izdiham yaşanılacak. Çünkü 14 Ekim Pazar Günü fuarın önemli konukları olacak. Bunlardan birisi Kırmızı Kedi Yayınevi yazarı, Gazeteci Yılmaz Özdil. Son yayınladığı “Mustafa Kemal Atatürk” kitabını okuyucularına imzalayacak. Yine Tekin Yayınevi yazarı Ataol Behramoğlu da okuyucularıyla buluşup kitabını imzalayacak ve söyleşi yaparak Edirne 6. Kitap Fuarını onurlandıracaklardır. Tabi bende 14 Ekim Pazar Günü kitabımı okuyucularıma imzalayacağım. Fuarın gerçekleşmesinde emeği geçen tüm emekçileri Başkan Recep Gürkan’ın şahsında kutluyorum.

Siz yoksanız bir eksiğiz! Edirne’nin Kültür ve Sanat Şöleni Edirne 6. Kitap Fuarına sizleri de bekliyoruz….

 

    

YORUMLAR

  • 0 Yorum