EDİRNE NEREYE KOŞUYOR!
Ender Bilar

Ender Bilar

Edirne’de Kültür Sanat

EDİRNE NEREYE KOŞUYOR!

15 Mayıs 2018 - 18:28

Edirne; 92 yıl Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmasından, Balkanlara olan fiziki yakınlığından, Asya’yı Balkanlar üzerinden Avrupa bağlayan sınır kenti olmasından, 8.300 yıllık geçmişe sahip birçok medeniyeti yaşamasından dolayı çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındırmaktadır. Edirne bu özelliği ile Türkiye’de metrekare’ye en fazla tarihi eserin düştüğü bir serhat şehridir. Dünya’da ise Floransa’dan sonra ikinci Dünya kentidir.

Böyle bir kentte doğup, büyümenin ve yaşamını sürdürmenin ayrı bir yaşam konforu olduğunu diğer kentlerden gelen dostlarımız bizlere iletmektedir. Ama bu kentin içinde yaşayan bizler bu farklılığı ne kadar görebilmekteyiz veya hissedebilmekteyiz onu bilemem. Ama ben, bu kentte yaşamanın keyfini, konforunu yaşayan ve bu kent için üreten ve geleceğe izler bırakmaya çalışan bir birey olarak çok mutluyum.

Yaşanılan kültür, sanat ve spor zenginliklerini dahi göz ardı edebilmekteyiz. Bugüne kadar bu kenttin sanayi alanında gelişmemesi için çaba harcayan devlet büyüklerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Bugün geldiğimiz noktada Edirne her hafta sonu yurtiçi ve yurtdışından gelen turistlerin akınına uğramaktadır. Gelen turistler kentte yaşanılan kültür, sanat ve spor faaliyetlerini görünce şaşkınlığını gizleyememektedir.

Geçtiğimiz hafta Edirne, Hıdrellez-Kakava Festivalinde 60 bini aşkın turisti ağırlarken, 11-13 Mayıs günleri “Edirne Belediyesi 8. Bando ve Ciğer Festivali” ile adeta yıkıldı. Festival kapsamında, Edirne, Bursa, İstanbul, İzmir Seferihisar, Ukrayna, Macaristan, Bulgaristan ve Romanya'dan gelen bando ekiplerinin sokaklarda verdiği konserler kentimizi renklendirdi. Ciğer Festivali kapsamında Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan’ın girişimleri, Edirne Ciğer Esnafının da katkılarıyla dünyanın en büyük tavası ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için 2 ton ağırlığında, 80 santim yüksekliğinde ve 704 santimetre çapında paslanmaz sacdan bir tava yaptırıldı. 12 Mayıs Cumartesi Günü Guinness Rekor denemesi için 2 ton 520 bin litre ayçiçeği yağ, 250 kilo un, 12 ton odun ve 3 ton kömür kullanıldı. Dev tavada pişirilen 600 kilo ciğer halka ücretsiz dağıtıldı. Bu organizasyon Edirne’nin ismini ulusal ve uluslararası alanda tanıtımına büyük katkı sağlayarak, kent tarihinin sayfalarına geçti.

Edirne bir taraftan 8. Bando ve Ciğer Festivali’ni kutlarken, hafta sonu yine Edirne Belediye Başkanlığı’nca “Edirne ve Nessebar’ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazineleri’nin tanıtılması kapsamında yürütülen AB’nin IPA Sınır Ötesi İşbirliği Projesi kapsamında 11-13 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen “Edirne SummerFest” isimli Festival’e de ev sahipliği yaptı. Bu festival ile Edirneliler, Türk-Bulgar ezgileri ve iki kültüre ait dans gösterileriyle muhteşem bir hafta sonu geçirdi.

Daha bitmedi, Edirne önemli bir sanatsal etkinliğe imza attı. 25 Kasım 2017 tarihinde kapılarını sanatseverlere açan “Osman İnci Müzesi”, UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’nde Coğrafi Bölge olarak Edirne ve İstanbul’un yer aldığı “Kağıt Süsleme Sanatı: Ebru” ile ilgili muhteşem bir sergi’nin açılışına tanıklık etti. “Özgün Baskı Resim ve Cam Sergisi” adını taşıyan sergi, Gülin Algül ve Demir Kardaş tarafından izleyenlerine sunuldu. 12 Mayıs Cumartesi Günü saat:15.00 de açılışı yapılan sergi, 3 Haziran 2018 tarihine kadar açık kalacak. Osman İnci Müzesi, kentimizin sanatsal zenginliğine önemli katkılar sağlamaya devam ediyor. Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullar ile Üniversitemizin ilgili fakülte ve yüksekokullarının öğretim elemanı ve öğrencilerinin bu sergiyi izlemelerini diliyorum. Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş ve kentimizin önemli bir öğesi olan bu sanat dalının, genç nesillere tanıtmak ve bu sanatın kentimizde de gelişmesi için eğitsel çalışmaların muhakkak yürütülmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, Anneler Günü nedeniyle Edirne Belediye Başkanlığı ve Edirne Fotoğraf Sevenleri Derneği’nin düzenlediği sergi’de halkımız ve kentimize gelen ziyaretçiler tarafından ilgi ile izlendi.

Kentimizde tüm bunlar gerçekleşirken, 13 Mayıs Pazar akşamı Vakıf Haftası nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Türk Musevi Cemaati iş birliğiyle düzenlenen konser sanatseverleri adeta coşturdu. Program öncesinde küratörlüğünü Dalia Maya’nın yaptığı "Edirne’de Karşılaşmalar" adlı, Edirne kadınlarını konu alan serginin açılışı yapıldı. Edirne Büyük Sinagog‘da dünyaca ünlü keman virtüözü "Keman Cambazı" olarak nitelenen Roby Lakatos ve klarnet sanatçısı hemşerimiz Edirne Keşanlı, Serkan Çağrı konser verdi. Edirne’de böyle bir konserin gerçekleştirilmesi kentimiz sanatseverleri arasında heyecan yarattı. Yine 13 Mayıs gecesi, Edirne Belediyesi Edirne Kent Müzesi’nde düzenlenen Viyolonsel ve Piyano Resitali, Ece Dikbıyık ve Bilge Su Karaca tarafından başarı ile gerçekleştirildi. Sanatseverler her iki etkinliği ilgi ve coşkuyla izledi. Emeği geçenleri kutluyoruz.

Avrupa Birliği Bilgi Merkezi ve Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği tarafından Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen 10. Edirne Uluslararası Bisiklet Şenliği, Saraçlar Caddesi’nde 500 bisikletli ile start alarak kentin cadde ve sokakları dolaşılarak Lozan Caddesinde sona erdi. Etkinliğe Avrupa Parlamentosu Milletvekili Turizm ve Ulaşım Komisyonu Başkanı Alman Michael Cramer’in de katılması önemliydi. EDOSK Başkanı ve diğer emeği geçenleri kutluyoruz.

Edirne Kültür-Sanat anlamında tam bir festival kenti havası yaşarken, Edirne Belediyesi Edirne Spor Erkek Basketbol Takımı, kentimizi 2. Ligde başarı ile temsil etmektedir. Final grubuna yükselen Edirne Belediyesi Edirne Spor Erkek Basketbol takımı hafta sonu oynadığı 2. Lig Final Grubu 5. Hafta karşılaşmasında Mimar Sinan Spor Salonunda karşılaştığı rakibi Bolu Sporu 63-50 yenerek 4’te 4 başarı sağladı. Birinci Basketbol ligine göz kırpan, kentimizi başarı ile temsil eden bu gençleri desteklemek ve onlara sahip çıkmak gerekmektedir. Birinci basketbol liginde kentimiz takımının mücadele etmesi bizleri onure edeceği gibi kentimizin spor turizmine dolayısıyla ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır. Daha önce Olin ile yakalayıp değerlendiremediğimiz bu fırsatı kaçırmamamız gerekmektedir. Bu sadece Edirne Belediyesi’nin veya Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve yönetim kurulu üyelerinin takımı değildir. Tüm kent halkının iş adamlarının, üst düzey yöneticilerinin takımına sahip çıkma zamanıdır. Umut ediyorum ki, bu takım bize bu yılda şampiyonluk yaşatacaktır. Yeter ki, biz kentimize ve takımımıza sahip çıkalım.

Edirne özellikle iki haftadır, yoğun günler yaşıyor. Kentimiz kültür-sanat ve spor etkinlikleriyle adeta coşuyor. Bu rüzgârın etkisini iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Özellikle kent halkı olarak gelen misafirler ile yakından ilgilenmemiz,

onlara yardımcı olmamız, bu kentte yaşayan bireyler olarak en büyük görevimizdir. Esnafımız güler yüzü ve uygun fiyat politikaları ile onları üzmeden tekrar gelmelerini sağlayacak yeni projeler üretmelidir. Bugünlere kolay gelmediğimizi lütfen unutmayalım.

En büyük hayalim ve hayalimiz, “Balkanların Kültür ve Sanat Kenti: Edirne”’yi yaratmaktır.

Edirne kenti başarılı projeler ile “Başarıya Koşuyor”…

YORUMLAR

  • 0 Yorum