ŞEHİTLİKLER KENTİNDEN AFRİN'DEKİ KINALI KUZULARIMIZA
Ender Bilar

Ender Bilar

Edirne’de Kültür Sanat

ŞEHİTLİKLER KENTİNDEN AFRİN'DEKİ KINALI KUZULARIMIZA

27 Şubat 2018 - 11:36

Edirne, Osmanlı döneminde stratejik konumu nedeniyle balkan ve Avrupa’ya yapılacak olan seferler öncesinde askerlerin son hazırlıklarını yaptığı yer idi. Bu bağlamda Edirne, tarihi süreç içinde de birçok istila ve işgallere uğramıştır. Bu işgaller ve istilalar döneminde, bölge halkı işkenceler görmüş, çok sıkıntılar çekmiştir. Kentin tekrar düşmanlardan geri alınması süreçlerinde de halk zaferleri kınalı kuzularıyla birlikte kutlamıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde silah altına alınacak gençler, birliklerine teslim olmadan önce mahallelerinde kutlama yaparak ellerine kına vurulurlar. Bu hemen hemen ülkemizin tüm bölgelerinde geçerlidir. Her aile askerlik çağına gelmiş evladını askere, bu eğlenceyi yaparak, yani kına vurarak,eğlence ilegönderir. Askere giden genç artık ailenin, mahallenin ve tüm halkın “Kınalı Kuzusu”dur.

Kınalı kuzularımız bu defa da,Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’nin Afrin bölgesinde gerçekleştirmekte olduğu Zeytin Dalı Harekâtındagörev aldı. Cenabı Allah hepsini korusun. Peki bu Afrin nedir? nerededir? Suriye’nin Afrin bölgesi, Kilis’e çok yakın bir konumda olup batısında Hatay, kuzeyinde Kilis, güneyinde ise Suriye’nin önemli şehirlerinden Halep yer almaktadır. Kentin nüfusu 50.000'in üzerinde olup nüfusun ağırlıklı kısmını Kürtleroluşturmakla birlikte çok sayıda da Arap ve Türkmen de bulunmaktadır. Hatay ve Kilis sınırından çıplak gözle bile görülecek kadar yakın bir konumda olduğunu ilgililer tarafından belirtilmektedir.Zeytin ağacı Afrin'in sembolüdür ve zeytin için önemli bir üretim merkezidir. İşte bu harekâtın adı da buradan gelmektedir.

TürkSilahlı Kuvvetlerinin WEB sitesinden yapılan açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.”

Suriye’nin Afrin bölgesinde devam eden Zeytin Dalı Harekâtına katılan kınalı kuzularımız, askeri birliklerinden Afrin bölgesine intikal ederken, yolda vatandaşlarımızın sevgi gösterileri ile karşılaşmaktadır. Ülkemizin dört bir köşesinden kınalı kuzularımıza maddi ve manevi destek için vatandaşlarımız yarış halindedir. Bu davranışlar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkenin bütünlüğü için her zaman birlik içinde olduğunu tüm dünyaya göstermektedir.

Zeytin Dalı Harekâtındaki kınalı kuzularımıza bir destek de kentimizden geldi. Edirne’deki kamu kurum ve kuruluşları ile Edirne Belediyesi Başkan ve personeli tarafından kan bağışı kampanyası büyük ilgi gördü. Ayrıca, Edirne Belediye Başkanlığınca Zeytin Dalı Harekâtı’nda şehit olan kınalı kuzular için öğle namazından sonra merkezdeki tüm camilerde helva dağıtımı gerçekleştirildi. Kentimiz anneleri Zeytin Dalı Harekâtı’nınbaşladığı ilk günlerde, Zeytin Dalı Harekâtına katılan kınalı kuzuları için yün atkı, boyunluk örmüş ve göndermişti. Kadınlarımızın bu duyarlı davranışı ulusal basında büyük ilgi gördü. Yine Edirne'de her Pazar günü Cumartesi pazarında açılan doğal köy pazarı bu sefer 12 Şubat Pazartesi günü Saraçlar Caddesi’nde açıldı.TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Kırsalın Doğal Köy Pazarı üyesi 80 kadının katılımıyladüzenlenen kermese halkımız büyük ilgi gösterdi. Kermesten toplanan 22 bin TL Vali Sayın Günay Özdemir’e teslim edildi.

Kentimizde 1993 yılında şehitlerimizin isimlerini yaşatmak, eş ve çocuklarına maddi ve manevi yardım yapmak, şehit ve gazi çocuklarına eğitim bursu vererek eğitimlerine katkı sağlamak vd. amacıyla Edirne Şehit Aileleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği kurulmuştu.Kentimizde kurulan bu dernek aracılığıyla şehit aileleri ve şehitlerimiz için birçok önemli projeler hayata geçirilmiştir. Bu bağlamda,  T.C. Edirne Belediye Başkanlığı, Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Türk Şehitlikleri İmar Vakfı’nın işbirliği ile yapılan Edirne Asker Hastanesi Şehitliği’nin Türkiye’nin ikinci büyük şehitliğinin oluşu önemlidir. Yapılan araştırmalarda, Edirne Askeri Hastanesi’nde, şehit olan 52 bin şehidimizin yattığı tespit edilmiştir.Burada yatan şehitlerin 100 yıla yakın bir zamandır Avrupa ve Balkanlardan gelecek olan işgallere karşı Anadolu insanını canları pahasına korumuş ve kurtarmış olan kınalı kuzularımız olduğu unutulmamalıdır. 22 Mayıs 2015 yılında açılışı gerçekleşen şehitlikte, ismi tespit edilen 5 bin 5 şehit adına abide yer almaktadır. Ailemizi, çocuk ve gençlerimizi bu şehitliği gezdirmeyi ihmal etmeyelim.Kentimizde 30 şehitliğin bulunması bu şehitliklerde 300 bini aşkın şehidin yatması, kentimizin şehitler kenti olduğu gerçeğini de ortaya çıkarmaktadır.

Afrinde gerçekleştirilen Zeytindalı Harekâtından gelen şehit haberleri tabi ki, yüreğimizi yakmaktadır. Ateş düştüğü yeri yakar. Televizyonlardan izlediğimiz görüntüleri, gözlerimiz yaşlı izliyoruz.Afrindeki tüm kınalı kuzularımızı Allah korusun. Türk Silahlı Kuvvetlerince 26 Şubat Pazartesi sabahı yapılan açıklamada Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekâtında etkisiz hale getirilen terörist sayısının 2.059’a yükseldiği açıklandı.

Terörü lanetliyor, Afrin Harekatında bulunan tüm kınalı kuzularımıza dualarımızı gönderiyoruz. Vatanımız için şehit düşen tüm kınalı kuzularımız ile diğer güvenlik güçlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize de, acil şifalar diliyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum