BAKTIĞIMIZI GÖREBİLMEK
Bedia Mutlu Mirzabey

Bedia Mutlu Mirzabey

Sıkılmak Ve Keşfetmek

BAKTIĞIMIZI GÖREBİLMEK

22 Ekim 2020 - 23:11

80’li yıllarda ortaokul okuyanlar hatırlarlar belki Türkçe okuma kitabında bakmak ile görmek arasında ki farkı anlatan kısa bir yazı vardı. Yıllar sonra şunu fark ettim o gün bakmak ile görmek arasında ki farkı anlamışız.
  Her gün işyerine giderken; her bahar  süer eczanesinin önünde minicik minicik açan  beyazlı sıklamen  yapraklı çiçeklerden henüz ayrılmışken karşıda ki, o asil duruşu canlı yeşil yaprakları ile hünnap ağacı, olin yağ fabrikasının yanından geçerken ağaçlardan gelen ritmik  kuş sesleri ve   bu uzun  ağaçların  yapraktan görülmeyen gövdelerini  görmek ve onlara bakmak  güne başlarken mutluluk veriyor. Biraz daha ilerleyince yeni yapılan trafik eğitim alanının yola doğru olan kısmında pembe ve bordo açan küçük çiçekler , en güzeli de  maalesef pandemide yanan tekzenin hemen karşında yol kenarında başlayan  dar ve kısa alanda  uzanan  her sabah açan pembe sarmaşıklar öylesine güzel ki…. Bu sarmaşıklara bakarken araçların egzoz dumanları arasında her yıl aynı yerde açan bulunduğu yere güzellik katmaya çalışan bunun için mücadele veren bir canlı görüyorum. Biraz daha ilerleyelim mi? Hemen sağda birazcık iç kısımda görkemli gövdesi ile bir dut ağacı var su kanalına yakın olduğu için yaprakları yemyeşil olur tek başına yaşar orada. Bazen keşke yağmur yağsa da yaprakları temizlense o da etrafına bakabilse diye düşünürüm…
  Güne başlarken çevrenizde sizden başka canlılarında var olduğunu ve onların da yeni bir güne başladığını güzellikleri ile çevreye hayat enerjisi vermek istediklerini düşünmek ve görmek gerekir. Sadece bakıp geçmek onları yok saymak yani onları görmemek doğa da yalnız olduğunuz düşüncesine sürükler.
  Aracınızın önünden geçen kediyi ve köpeği sizi yolunuzdan alıkoyan ve yavaşlamanıza sebep olan herhangi bir şey olarak değil sizin gibi hayatta kalmak için mücadele veren ve bu şehirde bende varım diyen canlı olarak görüp bakmak gerekir. Baktığınız çevrenizi bu kez görmeye ve duymaya çalışın bu farklılık size mutluluk verecektir. 
  Yarın sabah evden çıktığınızda her gün baktığınız yerleri bu kez görmeyi denemekle güne başlamayı deneyin lütfen…
                                                                                                                 Bedia Mutlu Mirzabey
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum