KADIN İNSANDIR
Bedia Mutlu Mirzabey

Bedia Mutlu Mirzabey

Sıkılmak Ve Keşfetmek

KADIN İNSANDIR

07 Mart 2021 - 23:35

Dünyaya gelmemize sebep olan annelerimizdir. Karnımızı doyurduğu gibi, kokusuyla  bize güven veren ruhumuzu  sevgiyle  dolduran annemiz, cinsiyet ayrımcılığı yapmadan kızını da oğlunu da  yetiştiren, kadın, maalesef kadın olduğu için aşağılanır.
                 1857 yılında, kadınların eşit işe eşit ücret,  çalışma saatleri  ve doğum izni talepleriyle başlattıkları eşitlik mücadelesinde, hakları uğruna can verdiği gün başlayan  hak arama   mücadelesi günü, kadın sorunlarına çözüm , kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması ve kadına yönelik şiddete son verilmesi istemlerinin;  dile getirildiği eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasinin mücadelesi  günü olarak her yıl 8 martta dünya emekçi kadınlar günü olarak kutlanır. 1857 yılında başlatılan  mücadele devam etmektedir. Yani erkeklerin doğarken kazandıkları hakları, kadınlar mücadele ile kazanmaya çalışmaktadır. Hem üzücü hemde düşündürücü…
               Kadının mücadele etmesi gereken o kadar çok şey var ki   sahip olunmak  istenen  bir bedeni ve bir de korumak zorunda olduğu namusu vardır. Bu  namus kavramı sadece kadın için var. Töre cinayetlerini  irdelediğiniz zaman, yakın akrabası tarafından tecavüze uğrayan kız çocuğu, mağdur iken katledilir. Tecavüz eden ise mükafatlandırılır. Bu namus anlayışında bir tuhaflık yok mu, suçu işleyen cezalandırılmazken, sapkınlığa maruz kalan masum öldürülür. Çünkü kendi yanlışlarında bile kadını suçlayan hasta insanlar vardır.  
             Kadının  en makbulü; evinin işini yapan, çocuğunu büyüten, çok şey istemeyen, az  konuşan, kocasını sevmekle kalmayıp, koşulsuz olarak kocasının ailesini seven hatta  kendi ailesini unutması gerekir. Kocası  sıkılıp da bir başkasının namusuna göz dikse de kadın bu durumu hoş görmeli ve  bu namussuzluktan kendini suçlu görmeli ki, daha  iyi eş olsun. Kadın hayata mağlup başlamaktadır. Bebekken bile erkek çocuklarının çıplak fotoğrafları çekilir  sergilenir  ve cinsiyeti gereği  normal olduğu algısı daha o yaşlarda verilir. Kız çocuğu da kendisini  erkeklerden korunması  gerektiği fikri ile büyütülür.
                 Toplumda; ‘erkek olmak doğuştan bir güç, kadın olmak ise  eksikliktir’  algısı vardır.. Kadın için söylenen atasözleri bile eşitsizlik üzerine kuruludur. Eksik etektir kadın , aklı ermez,  sırtından sopa karnından sıpa eksik olmamalı, kadın, şeytana açılan kapıdır gibi daha niceleri…. Bu sözler literatürden çıkarılmalı diye düşünüyorum.
             Neşet Ertaş ne güzel söylemiş ‘kadın insandır, biz insanoğlu!’
               Kadın insandır;  tek isteği  sevgi  görmek olan bu insan, bize nefes veren, yavrusu için yıllarca uykusuz kalan, o aç iken tok uyumayan, hiç düşünmeden canını veren, hem evinin işini yapan hem çocuğunu büyüten, çocuğun dersini takip eden, uyumadan önce ertesi günün yemeğini, ütüsünü, çamaşırını düşününen bu arada  mesleğini ihmal etmeyen ve bunları yaparken de  yetersiz görülüp aşağılanan tüm  kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü kutlu olsun.
                                                                                     Bedia Mutlu Mirzabey
                 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum