Beklentiyi terk etmek
Bedia Mutlu Mirzabey

Bedia Mutlu Mirzabey

Sıkılmak Ve Keşfetmek

Beklentiyi terk etmek

14 Ekim 2020 - 23:15

                      Hayata gözlerimizi açtığımızda  hiçbir şey istemedik  beklemedik ama  tüm ihtiyaçlarımız  karşılandı. Yürümeye başladığımızda  belki düşmemek için bir dokunuş ,ağladığımızda bir teselli  , ilk anne ilk baba söylediğimizde mutlulukla dokunuş ve bir öpücük …. Sevgi  ne kadar masumdu   beklentisiz  sevildik ve çok mutluyduk değil mi?
                      Çocukluk arkadaşımızla oyuncakları paylaşmada beklentiye girince belki de ilk   mutsuzluğu   orda yaşadık. Küçücük yüreğimizle   karşımızdakinin  neden oyuncağını paylaşmadığına anlam veremeyip için için ağlamışızdır kimbilir…
                 Beklenti şöyle tarif edilir   :  bir olgunun sonunda olması umulan, gerçekleşmesi beklenen şey. Kelime olarak çok basit dursada  hayata  yüklediği anlam çok büyüktür. Şimdi bir an arkadaşınızla, komşunuzla kırgınlıklarınızın  sebebini düşünün; şu sözleri duyar gibiyim ; hasta olduğunda her gün çorba yaptım ,her gün aradım ,taziyesi varken onu yalnız bırakmadım  ama ne oldu ben hasta oldum aramadı sormadı , en sevdiğim insan öldü sadece  bir kez aradı … bunları çoğaltmak mümkün. Farkına varmamız gereken biz hastaya çorba yaparken ,taziyeye giderken  menfaatimiz için mi gittik. Yani bir gün benim de başıma böyle bir şey gelirse  arkadaşınızda aynısını yapsın diye geleceğe yatırım mı yapmaya çalıştık ne dersiniz ? işte  bu düşünce mutsuzluğun temel sebebidir. 
                İyilik yapmayı kendimizi mutlu etmek için  , hayatı ve insanları sevdiğimiz için yapmalıyız . sevgi ve ilgi yatırım kaynağı olduğu zaman çirkinleşecektir. Dolayısıyla beklentinin kavgası da  şiddetli olacaktır. Yüreğimizde ki sevgi koşullu olmamalıdır. Buda’nın çok beğendiğim bir sözü vardı ‘Beklentilerimiz olmasa, herşeye sahip oluruz’’  mükemmel bir tespit.
                 Hayatımızda  iyiliği yardımı ve insan olmamızın gereği tüm davranışlarımızda  beklentiyi çıkardığımızda olgunlaşmış  bireyler  olacağız. Dünyaya  buluşlar   eserler veren bir çok bilim insanı, sanatçının beklentileri olmadan kendilerini mutlu etmek için çabaladığını, bir çoğunun sefalet için de hatta öldükten sonra tanındığını görüyoruz. Çünkü onlar birey olmanın beklentisiz    gerçekleşeceğini keşfetmişlerdi. En büyük keşifleri buydu….  İnsan, beklentisi kadar mutludur. Sıfır beklenti, sonsuz mutluluk. Robin Sharma
 
                                                                               Av. Bedia Mutlu Mirzabey
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum