131 ÜLKEYE ERİŞEBİLEN KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ FESTİVALİ,...
Ender Bilar

Ender Bilar

Edirne’de Kültür Sanat

131 ÜLKEYE ERİŞEBİLEN KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ FESTİVALİ, DAVULCUNUN TEK TOKMAK VURUŞU İLE BAŞLADI.

11 Temmuz 2018 - 05:43

Bu yıl 09-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında kutlanacak olan “657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali” davulcunun tek tokmak vuruşu ile başladı. 8 Temmuz Pazar Günü, Edirne-İstanbul Halkalı seferini yapan trenin Tekirdağ İli Çorlu İlçesi Sarılar Köyü civarında raydan çıkması sonucu devrilen vagonlarda 24 hemşerimiz vefat etti ve yüzü aşkında yolcu yaralı olarak hastanelerde tedavi görmektedir. Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan’da bizleri kahreden bu olay neticesinde 9 Temmuz sabahı kendisini belediye önünde karşılayan Kırkpınar’ın Geleneksel Ritüellerinden olan Davul Zurna ekibini uyararak, Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin açılışını tek tokmak vuruşu ile başlattı. Akşam düzenlenen kortejde de davul zurna ve bando ekibi çalmadan yürüyüş gerçekleştirildi. Gece yapılacak olan konserde iptal edilmiştir. Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’ni  “657 yıldır kesintisiz devam eden ve 1923’te Cumhuriyetimizin kurulmasıyla Edirne Sarayiçi’nde yapılmaya başlanan yağlı güreşler, bizim onurumuz ve gururumuzdur. 2010 yılından bu yana “UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan Kırkpınar Yağlı Güreşleri sadece Edirnelilerin değil bütün Türk Milletinin haklı sevinci ve gururudur.” diyerek bu etkinliğin önemini vurgulamıştır.

Aslında Edirne; 92 yıl Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmasından, Balkanlara olan fiziki yakınlığından, 8.300 yıllık geçmişe sahip birçok medeniyeti yaşamasından dolayı çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındırmaktadır. 657 yıldır süregelen Kırkpınar Yağlı Güreşleri de Edirne’nin Somut Olmayan Kültürel Mirasına güzel bir örnektir. Edirne, 2004 Yılı Avrupa Müze Ödülüne sahip, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’nun Somut Ve Somut Olmayan Kültür Mirası Listesinde (ikisi aday listede olmak üzere) 6 eseri yer alan nadir kentlerden biridir.

Bilişim ve iletişim teknolojilerindeki gelişim ile birlikte kentlerin tarihi, kültürel ve sanatsal değerleri, elektronik ortama aktarılarak tüm dünya ile buluşmaktadır. Yapılan bu çalışmalarında katkılarıyla Edirne, 2017 yılında dünyada en çok ziyaretçi çeken 61 nci kent, Türkiye’de de 3 üncü il olmuştur. Tüm bu değerlerin gelecek kuşaklara doğru aktarılması için teknolojiden yararlanılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Özellikle 21.yüzyılda iletişim ve bilişim teknolojilerindeki değişimler, toplumsal kültür düzeyinin yükselmesi ile birlikte yazılı, görsel ve sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasını sağlamıştır.

12 Nisan 1993 yılında Türkiye’nin internet ağına bağlanması, iletişim-bilişim teknolojilerdeki hızlı değişimler, kentlerin tarihi ve kültürel değerlerinin World Wide Web (WEB) teknolojileriyle dünyaya tanıtılmasını gerçekleştirmiştir.

Dünyada İnternet teknolojisinin gelişmesi, kullanıcılara bilgi ve hizmet sunan bilgisayar sayısını artırmıştır. Internet Community verilerine göre, 1989’da 100.000, 1992’de 1 milyon, 1995 yılı sonunda 10 milyona yakın bilgi sunan bilgisayar bulunurken, (Tapscott, 1998: 15) Natro’nun yayınlamış olduğu domain sektöründeki verilere göre 2017 yılı itibariyle 332.487.092’e ulaştığı belirtilmektedir (natro, 2018).  Günümüzde bilişim ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle bir akıllı telefon kullanıcısı, bankacılık işlemlerini, alışverişini ve tatil rezervasyonlarını telefonundan yapabilmektedir

2017 yılı sonu itibariyle dünya nüfusunun 7.476 milyar olduğu, bu nüfusun 3.773 milyarının internet kullanıcısı olduğu, 2.789 milyar kullanıcının sosyal medyayı kullandığı ve 8.047 milyar kayıtlı mobil telefon olduğu ve bunların % 34’ünün mobil sosyal medyayı kullandığı ortaya çıkmaktadır. Bu veriler de gösteriyor ki, artık dünyanın her bir köşesinde yaşayan insanlar dijital dünya ile tanışmış ve bunun imkânlarından yararlanmaktadır.

T.C. Edirne Belediye Başkanlığı da, gelişen iletişim ve bilişim teknolojilerini kullanarak, 657 yıldır süregelen “Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’ni sayısallaştırarak www.edirnekirkpinar.com adresi üzerinden İngilizce, Almanca, Fransızca, Yunanca ve Bulgarca’ya çevrilerek dünya ile buluşmasını sağlamıştır. Mayıs 2014 tarihinde kurulan “T.C. Edirne Belediye Başkanlığı Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali Bilgi ve Dokümantasyon Merkezi” çatısı altında gerçekleştirilen “Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali Sayısallaştırma Projesi” çalışmalarıyla Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili yazılı, sözlü, görsel ve elektronik belgeler sayısallaştırılarak bir veri tabanında toplanmıştır. Bugüne kadar yapılan çalışmalar neticesinde yaklaşık 100.000’e yakın veri sayısallaştırılmıştır.

Yürütülen proje ile Kırkpınar ile ilgili basılı ve dijital yayınlar, fotoğraflar, biyografiler, yıllara göre sonuçların tümü elektronik ortama atılmıştır. 1 Ağustos 2015 tarihinde www.edirnekirkpinar.com adresinden erişime açılan siteye 30 Haziran 2018 tarihine kadarki süreçte 131 ülkeden 160.993 kullanıcı erişmiş olup 188.759 oturum açarak 373.663 sayfa görüntülemiştir.

WEB sayfası üzerinde yaptığımız incelemelerde, WEB sitesine giriş yapan kullanıcıların,  % 80.5’i erkek, % 19.5’inin de bayan olduğu görülmektedir. Yaş gruplarına göre incelediğimizde ise, 18-24 yaş grubunun % 15.56, 25-34 yaş grubunun % 38.93’ünü, 35-44 yaş grubunun ise % 26.57, 45-54 yaş grubunun % 9.29, 55-64 yaş grubunun % 6.94 ve 65 yaş üstünün ise % 2.69 oranında gerçekleştiği görülmektedir.

WEB sitesini kullanan kullanıcıların % 2’sinin tablet, %28’inin masa üstü bilgisayar, % 70’inin de mobil cihaz kullanarak erişimde bulunmuşlardır. Bu çalışmalar neticesinde “Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali” her yaştaki güreş sever ile internet ortamında dünya ile buluşmaktadır. En önemli veri de, analizin pazar içi sekmenler bölümünde ortaya çıkmaktadır. Siteye bağlanan sektörler içinde % 14,07’si seyahat acentesidir. Yapılan çalışmalar şunu gösteriyor ki; Küreselleşmenin getirdiği bilişim ve iletişim alanındaki yenilikler eyleme geçirildiğinde kentin kültürel miras öğelerini tüm dünya ile buluşturabilme olanağına sahip olunabilmektedir.

Sonuçta, 657 yıldır süregelen tarihi spor geleneği “Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali”, yapılan çalışmalar ile bugün  Edirne Belediyesi’nin WEB sunucusu (www.edirnekirkpinar.com) üzerinden sınır tanımadan tüm dünya ile buluşmaktadır. Erişim sayıları WEB sayfasının tanıtım çalışmaları ile artırılması mümkündür. Şehrin değişik yerlerine UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan eserler ile ilgili bilgi billboardlarının yaptırılması, WEB adreslerinin park ve bahçelerdeki oturma gruplarına yazdırılması vb. çalışmalar sitenin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacaktır.

Bu konudaki tek beklentim, dileğim; Ülkemizin değişik yerlerinde, belediyeler tarafından organizasyonu yürütülen ata sporu etkinliklerinin böyle bir proje ile geleceğe aktarılabilmesidir. Yoksa günler, aylar ve yıllar çabuk geçmekte, güreşlerin tarihi, müsabaka neticeleri ve bunları başaran yiğitler, ağalar ve belediye başkanlarının başarıları gazetelerin haber köşelerinde sıkışık kalmaktadır. Bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak diğer belediyelerin düzenledikleri güreş etkinliklerini de, üretilecek projeler ile geleceğe taşımak mümkündür. Ben her zaman böylesi bir görevi üstlenmeye, bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmaya hazırım. Hatta Türkiye Güreş Federasyonu bu tür bir veritabanı oluşturarak, ülkemizin dört bir köşesinde gerçekleştirilen güreş etkinliklerinin tarihini, ağaların ve başpehlivanların özgeçmişlerini, sonuçlarını sayısallaştırarak geleceğe aktarabilmelidir.

Üretmiş olduğumuz bu proje bugün bir taraftan Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin tanıtımına katkı sağlarken diğer taraftan da, Müze Kent Edirne’nin değerlerini taçlandırmaktadır.

Bu vesile ile kentimizi onurlandıracak olan misafirlerimizin olumlu görüşler ile kentimizden ayrılması dileğiyle emeği geçenleri kutlarım. 657. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde güreşecek tüm pehlivanlarımıza başarılar dilerim.

8 Temmuz Pazar Günü, Edirne-İstanbul Halkalı seferini yapan yolcu treninin Tekirdağ İli Çorlu İlçesi Sarılar Köyü civarında raydan çıkması sonucu hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum