2018 YILI 657. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ FESTİVALİ'NİN...
Ender Bilar

Ender Bilar

Edirne’de Kültür Sanat

2018 YILI 657. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ FESTİVALİ'NİN ARDINDAN

17 Temmuz 2018 - 22:50

UNESCO’nun Somut Olmayan Kültür Mirası Listesinde yer alan “Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali” 09-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinlikler ile tamamlandı. Kültürel, sanatsal ve tarım fuarı etkinlikleri Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni zenginleştiren etkinliklerdi. Etkinliğin asıl hedefi 657 yıldır süregelen ve Er Meydanı’nda boylarına göre yiğitçe güreşecek pehlivanların yapacağı güreşler sonucunda alacağı dereceler ile Türkiye Başpehlivanın kim olacağı heyecanı idi.

Yakın zamanda seçimlerin yapılmış olmasına rağmen güreş severler yine er meydanını doldurdu. Devlet ve siyasi parti temsilcilerinin yokluğu protokol tribününde sessizlik yaratırken, güreş severlerin tribünlerdeki coşkusu bu eksikliği hissettirmedi.  

Bu yılki güreşlere mücadele etmek için kayıt yaptıran pehlivan sayısında rekorun kırılması da ayrı bir coşku yaşattı. 2018 yılı 657. Kırkpınar Yağlı Güreşlerine güreşmek için 14 ayrı boyda toplamda 2.228 pehlivan kayıt yaptırdı.  Başpehlivan Boyunda 57 Başpehlivan güreş tutarken, en fazla pehlivanın kayıt yaptığı, Küçük Orta Küçük Boyda 328 kayıt yapıldı.  Geleceğin Başpehlivanları olarak güreş sevdalısı olan minik güreşçilere baktığımız da ise Minik 1 boyunda 133, Minik 2 Boyunda da 138 pehlivanın kayıt yaptırdığını görüyoruz.

13 Temmuz 2018 Cuma sabahı Kırkpınar Ağasının karşılanması, Atatürk Anıtına Çelenk konulması ve Pehlivan Mezarlığı ziyaret etkinliğinden sonra okutulan mevlit ve cuma namazının ardından Er Meydanı Sarayiçinde yapılan tören ile birlikte festivalin güreş bölümünün açılışı yapılmış oldu. Burada yaşadığım bir üzüntüyü dile getirmek istiyorum. Ağa karşılama törenine katılım o kadar azdı ki, bir Edirneli olarak çok üzüldüm. Başta Belediye Meclis Üyeleri ve diğer siyasi unvanları taşıyan kimlikler ile halkın bu etkinliğe katılımının yok derecede az oluşu üzüntü vericidir. Televizyonun canlı yayınladığı bu etkinliği izleyenlerin, kentimiz hakkındaki yorumu ne olur?

Edirne Belediyesince bu yılki etkinliklerde yeni çalışmalar gerçekleştirildi. Bunlardan birisi Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan’ın girişimleriyle, Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin Guinness Dünya Rekorlar Kitabına girme çalışmasıdır. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin, Dünyanın en eski güreş müsabakası olduğundan, “Oldest Competetion, Wrestling” başlığıyla T.C. Edirne Belediyesi adına tescil edilmesi amacıyla “Guinness World Records”a başvuru gerçekleştirildi. Ayrıca bu yıl Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağalık İhalesi Şartnamesinde üç önemli değişiklik yapıldı. Yapılan bu değişiklikler ile Kırkpınar Koç Satış İhalesine girmek için yatırılan dosya ücreti 5.000.-TL’den 25.000.-TL’ye çıkarıldı. İhaleyi kazanan kişi beyan ettiği bedeli 15 gün içinde ödeme zorunluluğu getirildi. Ayrıca ihaleyi kazanan kişi Kırkpınar Ağası unvanını ihale onaylandıktan sonra kullanabilecek. Bunlar Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin kurumsallaşması adına yapılan önemli çalışmalar olarak Kırkpınar Yağlı Güreşleri tarihinde yer alacaktır.

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde gördüğüm en önemli görsel kirlilik ise pehlivanların dinlenme alanlarının Sarayiçi Fuar alanında yer almasıydı. Pehlivan kispetini giyip çıkarma işlemini yol kenarında yapması gerçekten çok kötü bir görüntü. Aslında arka tarafta futbol sahası olan yerde bu çadırlar kurulabilirdi. Fuar alanının çok iyi kurgulanması gerekiyor. Daha önceki yıllarda bazı projeler geliştirilmişti. Ancak Er Meydanı sahasının yenilenecek olması bunların gerçekleşmesini engelliyordu. Umarım bu sahanın yenilenmesinin ardından Fuar alanında da gerekli yenilikler yapılarak uluslararası standartlarda bir alan yaratılmış olur. Bu tür festivallere halkın katılımını sağlamak için çocuk ve gençlerin ilgisini çekecek etkinlik alanlarının yaratılması, lunapark alanının yeni teknolojiler ile donatılmış oyun grupları ile doldurulması gerekmektedir.

Geçmiş yıllara baktığımızda büyük ilgi gören ve Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin önemli geleneklerinden olan “Sünnet Düğünü Şöleni” ne yazık yapılmamaktadır. Eski yıllarda Kırkpınar Ağasının organizasyonu ile bu etkinlik gerçekleştirilmekteydi. Ayrıca, Gürbüz Çocuk Yarışması ile Kırkpınar Güzellik Yarışması unutulan etkinlikler arasında yer almıştır. En üzücü taraf ise yıllardır Kültür Mirası Değerimize bir SPONSOR bulunamayışıdır. Maalesef devletimiz Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’ne gerekli desteği vermemektedir. Artık bu tür faaliyetler profesyonel şirketlerin sponsorluğun da daha da gelişmektedir. Her alanda değişim rüzgârları eserken, Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan ve dünyanın en eski spor etkinliği olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin geliştirilmesi ve yaşatılması için SPONSORLUKLARA ihtiyaç vardır. Bugün FIFA ve UEFA gibi organizasyonlar dahi şirketlerin sponsorluğunda kendini geliştirebilmekte ve sporcuya katkı sağlamaktadır. Ülkemizdeki Yağlı Güreş Sporunun gelişmesi için muhakkak sponsorluk çalışmalarının etkin bir şekilde yürütülmesi gereklidir. Bu yağlı güreşin dolayısıyla, Kırkpınar’ın ve Pehlivanların maddi ve manevi alanda gelişmesini sağlayacaktır.  

Kırkpınar Yağlı Güreşleri için yine bu yıl binlerce kişi kentimize akın etti. Hotellerin doluluk oranı % 97 civarında olduğu belirtildi. Hotellerde kalmayı istemeyen güreş severler içinde daha uygun pansiyon veya okul yatakhanelerinden yararlandırma yoluna gidilmelidir. Veya çadır kurulacak alanlar seçilmeli, çadırların bu bölgelerde kurulmalarına izin verilmelidir. Selimiye Camii gibi bir şaheserin bahçesinde veya şehrin merkezinde bir parkta çadır kurmak, kentin turizm değerini düşürmektedir.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Er Meydanı’nda da her yıl olduğu gibi akredite edilmiş toplamda 489 kişi yer aldı. Ulusal basından muhabir ve yazar 144, yabancı basından 47, foto muhabir ve kameraman olarak da 76 kişi görev yaptı. Özellikle 13 ve 16 Temmuz 2018 tarihleri arasında ulusal alanda yayınlanan gazeteleri bir inceleyin kaç gazetede Kırkpınar haber olmuş veya köşe yazarı bu konuyu değerlendirmiş? Ayrıca bu yıl 171 fotoğraf sanatçısı Er Meydanında görev almış! Bu görev alan fotoğraf sanatçıları hangi etkinliklerde ve hangi il veya ülkelerde çektikleri bu fotoğrafları kullanarak kentin tanıtımı için kullanacaktır. Tüm bunların çıktılarının alınıp bir sonraki yıl için değerlendirilmesi gerekmektedir. Kırkpınar Yağlı Güreşleri bu yıl canlı olarak DMAX kanalından yayınlandı. Başarılı bir yayın gerçekleştirildi. Ancak 14 ve 15 Temmuz tarihli yayın reytinglerine baktığımızda Cumartesi Günü gerçekleşen canlı yayının 48 nci sırada, Pazar Günü gerçekleşen ağalık ihalesi 29’uncu, final müsabakasının da 33’üncü sırada yer aldığı görülmektedir.

Sonuçta, eksisi ve artısıyla 2018 Yılı 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri, yapılan yoğun çalışmaların ardından tamamlanmıştır. Önemli olan yürütülen çalışmaların çıktılarının alınıp değerlendirilmesidir. Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan’ın görevlendirmesiyle Aydemir Ay’ın üç yıldır uyguladığı anket çalışmaları önemli bir veridir. Bu verilerin iyi değerlendirilmesi gerekir. Gelişen iletişim ve bilişim teknolojileri desteğiyle Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin daha çok kitlelere ulaşması sağlanmalıdır.

Edirne İçin Durmak Yok, Çalışmaya ve Üretmeye Devam…

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum